Informacje
 • Koronawirus w alpejskim kurorcie narciarskim. Wśród zakażonych dziecko

  08-02-2020 17:14 Kolejne przypadki zakażenia we Francji
  Nowe przypadki zakażenia koronawirusem we Francji Foto: Reuters | Video: Reuters

  We francuskim kurorcie narciarskim potwierdzono pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem (2019-nCoV). Wszyscy zainfekowani to brytyjscy obywatele, cztery osoby dorosłe i jedno dziecko.

  Nowe przypadki zakażenia koronawirusem francuska minister zdrowia Agnes Buzyn, określiła jako "klaster", czyli zakażenia pochodzące od osoby, którą przebywała jakiś czas temu w Singapurze

  - Ta sprawa została nam przekazana ostatniej nocy. Chodzi o obywatela brytyjskiego, który wrócił z Singapuru, gdzie przebywał między 20 a 23 stycznia. Przybył do Francji 24 stycznia na cztery dni - wyjaśniła minister. Dodała, że stan pięciu zakażonych osób jest dobry.

  W ośrodku narciarskim

  Zakażony wirusem Brytyjczyk przyjechał do ośrodka narciarskiego Contamines-Montjoie położonego w Górnej Sabaudii na wschodzie kraju i prawdopodobnie tam zaraził kolejne osoby, z którymi dzielił kwaterę.

  Francuskie władze podały, że hospitalizowanych i badanych jest w sumie 11 osób, w tym pięć, u których stwierdzono zakażenie. Wśród tej jedenastki jest troje dzieci, w tym jedno z potwierdzonym wynikiem testu na obecność wirusa. Przebywają w szpitalach w Lyonie, Grenoble i Saint-Etienne.

  W ostatnim czasie dzieci przebywały w miejscowej szkole, dlatego władze zdecydowały się ją czasowo zamknąć, podobnie jak drugą, znajdującą się w pobliżu placówkę. Próbują również ustalić, z kim i w jakich okolicznościach zakażone osoby miały kontakt.

  Contamines-Montjoie jest popularnym, rodzinnym ośrodkiem narciarskim. Obecnie przeżywa szczyt sezonu turystycznego, a w szkołach zarówno w Wielkiej Brytanii jak i rejonie Paryża trwają ferie zimowe, co sprzyja napływowi turystów.

  Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa na terenie Francji wynosi obecnie 11. Sześć osób, u których wcześniej stwierdzono wirusa, nadal przebywa w szpitalu.

  Coraz więcej zakażonych

  W sobotę chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w całych Chinach w ciągu ostatniej doby wzrosła do 722. Wykryto 3 399 nowych przypadków zakażenia wirusem, co oznacza, że łączna liczba zakażonych wzrosła do 34 546 osób.

  Epidemia rozprzestrzeniła się na około 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, między innymi Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię i USA.

  Nowy koronawirus

  Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS wywołanego przez innego koronawirusa.

  Źródło koronawirusa nie jest znane, ale pochodzi on prawdopodobnie od nielegalnie sprzedawanych dzikich zwierząt na targu ryb i owoców morza w Wuhanie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Rockeffelerowie
  Ten wirus rozprzestrzenia się przez ludzi bogatych. Sytuacja się odwróciła, podczas gdy największe epidemie ubiegłych wieków roznoszone były przez biedotę, dzisiaj to głównie zamożni ludzie których stać na podróże samolotem, statkami rejsowymi, wczasy w kurortach, są przyczyną rozprzestrzeniania epidemii.
  ~dr proctor /2020-02-09 10:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...