Informacje

 • Kraina lodu nad Bałtykiem. Bajkowo na Łotwie, w Polsce też działa się magia

  12-03-2018 13:46

  Nadmorski krajobraz potrafi zachwycić

  Baletnice, parasole, grzyby, czy domki na Malediwach? Foto: PAP/EPA/Toms Kalnins | Video: Kontakt 24/Tadek P

  Przepiękny, bajkowy wręcz widok, cieszy oko odwiedzających łotewskie wybrzeże. Skuty lodem Bałtyk powoduje jednak pewne problemy. I w Polsce lód mocno odmienił oblicze wybrzeża.

  Na polskim wybrzeżu w poniedziałkowy poranek termometry pokazały od 4 stopni Celsjusza na Helu, przez 7 st. C w Kołobrzegu, do 9 st. C w Łebie i Ustce. Tymczasem na Łotwie nad morzem w miejscowości Lipawa odnotowano 2 st. C, a w Windawie był 1 st. C. Jeszcze zimniej było na przylądku Kolka. Tam słupki rtęci nie przekroczyły zera stopni.

  Nad Bałtykiem w Polsce w drugiej połowie lutego i na początku marca panowała ujemna temperatura, a czasem - srogi mróz. Pomimo tego morze zamarzło tylko w strefie przybrzeżnej. Wynika to z faktu, że woda ma bardzo dużą pojemność cieplną, a zatem wolno się nagrzewa, ale i wolno ochładza. Obecnie temperatura Bałtyku w polskim rejonie wynosi około 8 st. C.

  Zobacz lodowe "baletnice", które powstały w Ustce:

  Niezwykłe oblicze polskiego wybrzeża na swoich zdjęciach pokazuje także Michał Olech. Przesłał je na Kontakt 24. Te obrazy powstały w okolicach Trójmiasta podczas tej zimy, ale także w ubiegłym roku.

  - Mieszkam w Gdańsku. Bardzo lubię zimę nad morzem, ale taką, kiedy jest mroźno. Wtedy morze potrafi stworzyć niezwykłe zjawiska - mówi w rozmowie z nami autor. Zaznacza też, że nie jest zawodowym fotografem. Robienie zdjęć traktuje jako hobby.

  - Przestawiłem swój zegar biologiczny i poluję na wschody słońca - mówi, a na dowód pokazuje bajkowe zdjęcia, które zrobił tej zimy i ubiegłej.


  Co z tym lodem?

  Jak czytamy w najnowszym komunikacie lodowym Biura Prognoz Hydrologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w polskiej strefie brzegowej nadal możemy obserwować oblodzone morze.

  Na Zalewie Wiślanym w Tolkmicku lód ma grubość 15-25 centymetrów. W Porcie Gdynia jest bardzo luźna kra o grubości 4 cm, w Ustce są już tylko pojedyncze kry dochodzące do 2 cm. Zwarta kra jest także na Zalewie Szczecińskim, ma grubość od 8 do 12 centymetrów.

  Na wybrzeżu Łotwy kry jest jednak znacznie więcej. Droga morska z portu w Rydze do Mersrags jest zamknięta z powodu dryfującego lodu. Podobna sytuacja jest między Mersgras i przylądkiem Kolka. To właśnie w Mersgras powstały zdjęcia, które pokazują skuty lodem, niemal arktyczny, obraz Bałtyku. Zostały zrobione 9 marca, kiedy temperatura maksymalnie dochodziła do 1 st. C.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Śpiewające kry
  Jakiś czas temu byłem w lutym w Świnoujściu. Było mroźno, ale bez przesady. Po Odrze spływała kra, pokruszona przez lodołamacze. Część tej kry po minięciu główek falochronu wejściowego była znoszona na zachodnią plażę. Na brzegu leżące kry obijały się o nadpływające i wydawały ciche, b. przyjemne dźwięki przypominające śpiew. Przypuszczam, że przy silnym wietrze słychać by było tylko łoskot. Czy ktoś to jeszcze zauważył?
  ~Krzysztof /2018-03-12 20:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...