Informacje
 • Książę William dziennikarzem. "Jeśli zniszczymy świat przyrody, w końcu zniszczymy nas samych"

  23-01-2019 18:18 Sir David Attenborough o zmianach klimatu
  Prezydent Andrzej Duda o zmianach klimatu Foto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER | Video: TVN24

  Książę William wcielił się w rolę dziennikarza podczas 49. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Rozmawiał o zmianach klimatycznych z sir Davidem Attenborough, biologiem i popularyzatorem wiedzy przyrodniczej. Wspomniał o Polsce.

  - Zwykle muszę znosić ludzi, zadających mi pytania, więc całkiem fajnie jest mieć możliwość stanąć raz po drugiej stronie - zażartował na początku książę William.

  Połączenie człowieka z naturą słabnie

  - David, ostatnio byłeś w Polsce, przemawiałeś na konferencji poświęconej zmianom klimatycznym. Jak pilnie musimy zająć się tą kryzysową sytuacją? - William zadał pytanie 92-letniemu biologowi.

  Attenborough przyznał, że trudno teraz przesadzić w ocenie tego, jak poważny stał się kryzys klimatyczny. - Ludzie są tak liczni, potężni, wszechwładni, że mogą doprowadzić do zagłady całych ekosystemów i nawet tego nie zauważyć - podkreślił. - Właśnie teraz musimy być świadomi tego, co robimy. Od czasu rewolucji przemysłowej słabnie połączenie między światem natury a światem miejskim, światem ludzkiej społeczności. Dystans jest coraz większy, a dopiero teraz widzimy, jaki wpływ na naturę ma działalność człowieka - zaznaczył biolog.

  Porozumienie paryskie punktem zwrotnym?

  Attenborough w rozmowie z księciem Williamem uznał Porozumienie paryskie z 2015 roku jako moment, w którym światowi przywódcy zdali sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niesie rosnąca temperatura.

  Zasadniczym celem dokumentu jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury globalnej "znacznie niższego" niż 2 stopnie Celsjusza powyżej poziomu sprzed czasów rewolucji przemysłowej.

  Biolog zauważył jednak, że to spostrzeżenie nie dotyczy wszystkich. Na grudniowym Szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach powiedział agencji informacyjnej Reutera, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump "postawił wszystko na jedną kartę" w swoim myśleniu o zmianach klimatu. Trump w czerwcu 2017 roku ogłosił odstąpienie USA od Porozumienia paryskiego.

  Niszcząc przyrodę niszczymy siebie samych

  Attenborough poradził zgromadzonym w Davos przywódcom, aby troszczyli się o środowisko naturalne i nie trwonili jego zasobów - począwszy od energii aż po żywność.

  - Możemy je zniszczyć z łatwością. Możemy je zniszczyć nawet nie zauważając, że to robimy. A jeśli zniszczymy świat przyrody, w końcu zniszczymy nas samych - podkreślił.

  O forum

  49. Światowe Forum Ekonomiczne rozpoczęło się we wtorek i potrwa do czwartku. Jest to jedno z najważniejszych biznesowych spotkań na świecie.

  Temat przewodni tegorocznego forum to "Globalizacja 4.0: Kształtowanie globalnej architektury w epoce czwartej rewolucji przemysłowej". Polskę w Davos reprezentują zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...