Informacje
 • Kto straci, a kto zyska dni z idealną pogodą. Naukowcy prognozują

  25-01-2017 14:31 Pierwsze naukowe opracowanie na ten temat

  Temperatury rosną w kolejnych latach

  Shutterstock/NOAA

  Badając zmiany klimatu, naukowcy najczęściej skupiają się na ekstremalnych zjawiskach pogodowych. Tym razem badacze postanowili przyjrzeć się temu, jak globalne ocieplenie wpływa na coś innego - łagodną pogodę. I stworzyli pierwsze opracowanie na ten temat.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Badacze zazwyczaj sprawdzają w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają m.in. na huragany, susze, powodzie i burze śnieżne. Jednak do tej pory nie sprawdzano oddziaływania zmian klimatycznych na łagodną pogodę. Naukowcy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) i Uniwersytetu Princeton postanowili to zmienić. W ten sposób powstało pierwsze globalne opracowanie na temat tego, jak klimat wpływa na łagodną pogodę, a dokładnie częstotliwość jej występowania i rejony na świecie, w których się pojawia.

  Łagodna pogoda to ta, która sprzyja aktywności na powietrzu, np. graniu w piłkę, żeglowaniu, wędkowaniu, czy też grillowaniu. Naukowcy określili, że występuje ona przy temperaturze od 17,8 do 30 st. C, przy minimalnych opadach i niskiej wilgotności. Jednak pogoda ma wpływ nie tylko na naszą aktywność na powietrzu, ale także na wiele dziedzin życia. Rolnictwo, turystyka czy komunikacja to tylko niektóre z nich.

  Mniej łagodnych dni

  Według najnowszego opracowania, opublikowanego w czasopiśmie Climatic Change, liczba dni z łagodną pogodą do końca wieku spadnie o około 10-13 procent. Jest to związane z globalnym ociepleniem, wynikającym z działalności człowieka i nagromadzeniem gazów cieplarnianych w atmosferze.

  Obecnie na ziemi w ciągu roku występują średnio 74 dni z łagodną pogodą. Do 2035 roku ta liczba może spaść o 4 dni, a do lat 2081-2100 - nawet o 10 dni. Nie oznacza to jednak, że we wszystkich regionach na świecie będzie podobnie. W niektórych miejscach globalne ocieplenie przyczyni się do znacznego zmniejszenia liczby takich dni, w innych będzie wręcz odwrotnie.

  - W przypadku ekstremalnych zjawisk pogodowych, ponieważ coś takiego może się zdarzyć tylko raz w życiu - mówi główna autorka badań Karin van der Wiel z należącego do NOAA Laboratorium Geofizycznej Dynamiki Cieczy (GFDL), które znajduje się w kampusie Jamesa Forrestala na Uniwersytecie Princeton. - Podeszliśmy do tego inaczej i zbadaliśmy korzystne pojęcie meteorologiczne, pogodę, która występuje regularnie i do której łatwiej się odnieść - dodaje.

  Najgorzej w regionach tropikalnych

  Zdaniem naukowców liczba dni z łagodną pogodą najbardziej zmaleje w regionach tropikalnych, co wiąże się ze wzrostem temperatury i wilgotności na tym obszarze. Najdotkliwiej odczują to Afryka, Azja i Ameryka Łacińska, w których do końca wieku dni z łagodną pogodą będzie od 15 do 50 mniej niż obecnie. Będzie to tym bardziej odczuwalne, że w tych regionach zmiany klimatyczne już przyczyniły się do pewnych strat ekonomicznych. Kolejne, jak choćby długotrwałe fale upałów, mogą znacząco wpłynąć na zdrowie publiczne.

  Niektórzy zyskają

  Najnowsze badanie wykazało, że będą jednak takie obszary na Ziemi, gdzie dni z łagodną pogodą będzie więcej. Dotyczy to przede wszystkim umiarkowanych szerokości geograficznych, które obejmują znaczną część Stanów Zjednoczonych i Europy oraz obszary górskie na całym świecie.

  Najwięcej łagodnych dni zyskają regiony wzdłuż granicy dzielącej USA i Kanadę (od 15 do 25). Jednak wiele takich dodatkowych dni do końca XXI wieku będzie także m.in. w północnej Europie, w tym w części Wielkiej Brytanii, ale także w Patagonii w Ameryce Południowej. W niektórych z tych regionów liczba dni z łagodną pogodą może tymczasowo spadać, szczególnie podczas wyjątkowo suchej i wilgotnej pory letniej. W czasie jesieni, zimy i wiosny będzie ona jednak rosła.

  Jak będzie w Polsce?

  Naukowcy prognozują, że w naszej części Europy dni z łagodną pogodą będzie więcej, co jednocześnie oznacza mniej ekstremalnych zjawisk. Polska w zależności od regionu zyska od 5 do nawet 25 dni z temperaturą od 17 do 30 st. C. Najwięcej dni z łagodną pogodą do końca wieku będzie w północnej części naszego kraju. W większości Polski będzie to jednak od 10 do 15 dni.

  Dalsze badania

  - Wierzymy, że poprawa publicznego zrozumienia tego, jak zmiany klimatyczne wpłyną na coś tak ważnego, jak łagodna pogoda, jest obszarem do dalszych badań i dokładniejszych analiz - mówi współautorka badań i naukowiec z NOAA GFDL, Sarah Kapnick. - Przewidywanie zmian w łagodnej pogodzie jest ważne nie tylko dla biznesu i przemysłu, ale może również przyczynić się do powstania badań na temat zdrowia fizycznego i psychicznego, wypoczynku i urbanistyki - dodaje.

  W celu zbadania zmieniających się wzorców łagodnej pogody, naukowcy wykorzystali modele klimatyczne o wysokiej rozdzielczości. Dzięki nim przeanalizowali postępujące globalne ocieplenie, do którego przyczyniło się nagromadzenie gazów cieplarnianych do atmosfery. Stworzenie opracowania było możliwe dzięki wieloletnim obserwacjom Ziemi i rozwojowi modelu GFDL, a także wielu ulepszeniom i rozwojowi technologii, w tym dostępowi do dwóch superkomputerów Gai i Thei.

  Wpływ człowieka na negatywne zmiany klimatu cały czas wywołuje gorące spory. W dyskusji na antenie TVN24 BiS Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. energetyki i Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci spierali się ws. globalnego ocieplenia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • to nie tak
  Poniższe wypowiedzi świadczą o niewiedzy w dziedzinie przyrody. Przecież jedyne co wiadomo, to to, że nie za bardzo wiadomo. Dlatego naukowcy wciąż badają i wzajemnie obalają swoje TEORIE. Dlatego są to tylko teorie. A przyroda wcale nie musi odpoczywać, patrz wilgotne lasy tropikalne. Dla polski, która czerpie wodę do picia dzięki śnieżnym zimom, klimat Chorwacji równa się pustynia.
  ~Ola8 /2017-02-01 12:37
 • lagodne klimaty
  Naukowcy z NOAA zajeli sie nowym tematem n.t.lagodnej pogody,broniac oczywiscie swej teorii o globalnym ociepleniu,bo wydali na ten cel mase pieniedzy i nadal wydaja.Zeby poznac mechanizmy pogodowe i ich dzialanie,to trzeba obserwowac i badac klimat przez kilka tysiecy lat,inaczej to nie ma sensu.A zapomniano o GOLFSZTROMIE?,jak skutecznie lagodzi nam zimy i pogode szczegolnie w zachodniej i polnocnej Europie?.B dobrze wywiazuje sie z tego zadania. A dla tych co wierza w globalne ocieplenie, to nad Baltykiem wcale nie musi byc jak w Chorwacji. Moze zapanowac jedna pora roku np.jesien,i to bedzie b.lagodna pogoda.
  ~Lech /2017-01-26 18:04
 • Rachunki będą nawet wyższe
  Do ~Pit Zużyjesz mniej gazu/prądu ale rachunki będą wyższe. Żadna duża firma nie może pozwolić sobie na stratę po prostu podniesie ceny nic nie robiąc. Zauważ, że mamy coraz więcej urządzeń, które oszczędzają prąd tylko ceny prądu rosną a za nimi rachunki.
  ~qwe /2017-01-25 22:50
 • Globalne ocieplenie nie może oznaczać niczego dobrego
  Przyroda nie zdąży odpocząć. W moim ogrodzie rok temu w grudniu bez puścił pączki, a przez resztę zimy martwiłam się że mróz go ściśnie. Kiedy przyroda zaczyna się za wcześnie budzić, może się to dla niej tragicznie skończyć. przyroda na całym świecie płaci za to że my "możemy mniej odśnieżać". Całe szczęście, ze obecna zima jest normalniejsza. P.S. mieszkam na łące, mam 300 m do odśnieżania, więc to nie jest tak, że problem zaśnieżonych dróg mnie nie interesuje.
  ~JoHarding /2017-01-25 18:39
 • Popieram globalne ocieplenie!
  Gdyby to oczywiście była prawda, niestety tak nie jest.
  misespower /2017-01-25 18:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...