Informacje
 • Kula ognia przecięła niebo. "Rozpadła się na kawałki jak fajerwerki"

  06-01-2019 14:24 Pojawiła się nad Nową Zelandią
  Zielony promień nad zachodzącym słońcem na Podkarpaciu (mat. z 2017 roku) Foto: Reuters | Video: Kontakt 24 / vitoos

  Nad nowozelandzkim miastem Tauranga przeleciała kula ognia. Świadkowie relacjonowali, że słyszeli huk, a obiekt w pewnym momencie rozpadł się na części.

  Nagranie udostępnione przez agencję informacyjną Reutera powstało w sobotę około godziny 21 czasu lokalnego. Przelot kuli ognia uwieczniono między innymi podczas meczu krykieta w mieście Tauranga.

  Kalyse Stott napisała w mediach społecznościowych, że w momencie, kiedy kula rozpadła się na dwie części, słychać było huk. - Na początku wyglądało to, jak samolot odrzutowy. Później rozpadła się na kawałki jak fajerwerki - relacjonował z Napier Steve Bloor.

  Pochodzenie kuli

  Od czasu, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o niezwykłym obiekcie, spekulowano nad jego pochodzeniem.

  - Osobiście uważam, że to na pewno był spadający satelita, a czas i trajektoria zostały dokładnie określone na kilka godzin przed wydarzeniem - stwierdził cytowany przez Reutera David Greg członek towarzystwa astronomicznego z Tauranga.

  Tego samego zdania jest profesor Richard Easther z Uniwersytetu w Auckland. Jak powiedział w rozmowie z portalem The New Zealand Herald, ma 99 procent pewności, że był to rosyjski satelita Kosmos 2430. Dodał, że pozostałości satelity wylądowały najprawdopodobniej w morzu. Nie wyklucza jednak, że część z nich trafiła do czyjegoś ogródka. W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność.

  Kosmos 2430 uruchomiono w 2007 roku, w ramach programu Rosyjskie Siły Kosmiczne "Oko". Kosmos 2430 miał identyfikować wyrzutnie rakietowe za pomocą teleskopów optycznych i czujników podczerwieni. W maju 2012 roku został dezaktywowany.

  Według prezesa towarzystwa astronomicznego z Auckland - Billa Thomasa - nie można wykluczyć, że był to spadający satelita. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że był to meteoryt.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nielegalny
  Emigrant.
  marcinponiewierski /2019-01-06 16:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Najbliższe dni przyniosą nam wyjątkowo wysoką jak na grudzień temperaturę. Na te...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...