Informacje

 • Kula ognia przecięła niebo. "Rozpadła się na kawałki jak fajerwerki"

  06-01-2019 14:24

  Pojawiła się nad Nową Zelandią

  Łuna światła nad Kalifornią (materiał z października) Foto: Reuters | Video: Marek Zajączkowski/Kontakt 24

  Nad nowozelandzkim miastem Tauranga przeleciała kula ognia. Świadkowie relacjonowali, że słyszeli huk, a obiekt w pewnym momencie rozpadł się na części.

  Nagranie udostępnione przez agencję informacyjną Reutera powstało w sobotę około godziny 21 czasu lokalnego. Przelot kuli ognia uwieczniono między innymi podczas meczu krykieta w mieście Tauranga.

  Kalyse Stott napisała w mediach społecznościowych, że w momencie, kiedy kula rozpadła się na dwie części, słychać było huk. - Na początku wyglądało to, jak samolot odrzutowy. Później rozpadła się na kawałki jak fajerwerki - relacjonował z Napier Steve Bloor.

  Pochodzenie kuli

  Od czasu, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o niezwykłym obiekcie, spekulowano nad jego pochodzeniem.

  - Osobiście uważam, że to na pewno był spadający satelita, a czas i trajektoria zostały dokładnie określone na kilka godzin przed wydarzeniem - stwierdził cytowany przez Reutera David Greg członek towarzystwa astronomicznego z Tauranga.

  Tego samego zdania jest profesor Richard Easther z Uniwersytetu w Auckland. Jak powiedział w rozmowie z portalem The New Zealand Herald, ma 99 procent pewności, że był to rosyjski satelita Kosmos 2430. Dodał, że pozostałości satelity wylądowały najprawdopodobniej w morzu. Nie wyklucza jednak, że część z nich trafiła do czyjegoś ogródka. W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność.

  Kosmos 2430 uruchomiono w 2007 roku, w ramach programu Rosyjskie Siły Kosmiczne "Oko". Kosmos 2430 miał identyfikować wyrzutnie rakietowe za pomocą teleskopów optycznych i czujników podczerwieni. W maju 2012 roku został dezaktywowany.

  Według prezesa towarzystwa astronomicznego z Auckland - Billa Thomasa - nie można wykluczyć, że był to spadający satelita. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że był to meteoryt.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nielegalny
  Emigrant.
  marcinponiewierski /2019-01-06 16:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...