Informacje
 • Lawa przykrywa coraz więcej terenów wulkanicznej wyspy

  24-09-2014 15:19 Bardarbunga nie daje o sobie zapomnieć

  Islandzki wulkan nie daje o sobie zapomnieć. Gorąca lawa znów "pełznie" po wyspie. Po ponad dwóch tygodniach "spokoju" Bardarbunga znów wydobywa z siebie ogromne ilości magmy.

  Oficjalnie wulkan Bardarbunga pobudził się do życia 16 sierpnia 2014 roku. Od tamtej pory mówi się o jego erupcji. Wypływająca szczelinami magma tworzył mozaikowate struktury. We wrześniu wieści na temat islandzkiego wulkanu ucichły. Dopiero teraz Bardarbunga znowu o sobie przypomina. Po wyspie ponownie suną gorące strumienie lawy.

  Niepewny grunt w rejonie wulkanu

  Erupcji towarzyszyły silne trzęsienia ziemi, dochodzące do 5,4 stopni w skali Richtera. Okolice wulkanu nadal pozostają aktywnie sejsmicznie. Codziennie geolodzy notują wiele wstrząsów.

  Ostatniej nocy przyrządy zarejestrowały ponad 20 wstrząsów. Żaden nie miał więcej niż 3,4 stopnie w skali Richtera. W ostatnich dniach notuje się przeciętnie 50-60 drgań skorupy ziemskiej na dobę.

  W sierpniu było gorzej

  W końcówce sierpnia władze Islandii dwukrotnie ogłaszały czerwony, najwyższy alert dla lotnictwa. Najpierw został on wprowadzony 23 sierpnia. Następnie, po kilku dniach "spokoju" ponownie został ogłoszony ostatniego dnia miesiąca. Najwyższy poziom niebezpieczeństwa erupcji wulkanu, zabrania jakichkolwiek przelotów w jego pobliżu. Nie przeszkodziło to jednak w funkcjonowaniu islandzkich lotnisk. Obecnie utrzymuje się pomarańczowy alert, który oznacza "narastającą aktywność wulkanu, z rosnącym ryzykiem erupcji" oraz zakaz zbliżania się do wulkanu w promieniu 18,5 kilometra.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • to nie koniec
  Od 12 września kaldera obniżyła się prawie o 6 metrów. Ten wulkan będzie jeszcze bardzo długo dymił, a chmury zawierające toksyczny SO2 są już nad UK.
  ~metek /2014-09-24 21:39
 • Ciekawe, czy wybuchy wulkanu
  na Islandii mają wpływ na temperaturę panującą na wyspie. Klimatolodzy musieliby się tym zająć.
  ~specu /2014-09-24 18:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...