Informacje
 • Lawa zbliża się do krateru. W Chile ogłoszono pomarańczowy alert

  26-03-2015 08:10 Wulkan Villarrica wyrzuca słup dymu

  W Chile od miesiąca daje o sobie znać wulkan Villarica. Naukowcy w obawie przed lawą, która nieubłaganie zbliża się do krateru, ogłosili pomarańczowy alert.

  Wulkan Villarrica w południowym Chile w środę wyrzuca słup dymu. Naukowcy obawiają się, że lawa znajduje się blisko krateru.

  Pomarańczowy alert

  Odpowiednie służby nie mają możliwości zbliżenia się do krateru. W okolicy został więc ogłoszony pomarańczowy alert, który oznacza, że do wybuchu dojdzie prawdopodobnie w krótkim czasie.

  Wulkan położony jest w okolicy popularnego kurortu Pucon, około 750 km na południe od stolicy Chile. 3 marca doszło do krótkotrwałej erupcji. Z krateru zaczęła wydobywać się lawa i popiół. Erupcja doprowadziła do ewakuacji 3385 mieszkańców pobliskich okolic.

  Bardzo aktywny wulkan

  Wulkan jest jednym z najbardziej aktywnych w całej Ameryce Południowej. Ostatnio do wybuchu doszło w 2000 roku.Chile położone są na tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia, drugiej co do wielkości sieci wulkanów na świecie. W 2011 roku chilijski wulkan Puyehue wyrzucił do atmosfery chmurę pyłu, która sparaliżowała ruch lotniczy w Argentynie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...