Informacje
 • Lecą tysiące kilometrów,
  giną w kilka sekund

  14-04-2019 19:09 Rocznie w USA ginie w ten sposób 600 milionów ptaków
  Wrona amerykańska zjada "śmieciowe" jedzenie Foto: Shutterstock | Video: flickr/cuatrok77, flickr/Marco Verch/ Shutterstock

  Co najmniej 600 milionów ptaków ginie każdego roku w Stanach Zjednoczonych w wyniku zderzenia z drapaczami chmur - wynika z najnowszych badań Laboratorium Ornitologicznego Cornella. Najbardziej "zabójcze" budynki znajdują się w Chicago, Houston i Dallas.

  Ptaki, których uwagę przyciąga sztuczne światło w wysokich blokach i drapaczach chmur, często są zdezorientowane i uderzają w ściany, które zwykle zrobione są ze szkła. Takie zderzenia często wiążą się z poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią zwierząt.

  Giną po długiej podróży

  Problem jest szczególnie wyraźny podczas sezonów migracyjnych wiosną i jesienią, kiedy ptaki przelatują z Kanady do Ameryki Łacińskiej przez środkowe Stany Zjednoczone. Laboratorium Ornitologiczne Cornella wydało listę najbardziej niebezpiecznych miast dla migrujących ptaków. Szacuje się, że od uderzenia w wysokie budynki każdego roku w całej Ameryce Północnej umiera ponad pół miliarda ptaków. Wyniki opublikowano w periodyku "Frontiers in Ecology and the Environment".

  Chicago jest najbardziej niebezpiecznym miejscem dla ptaków - zarówno wiosną, jak i jesienią. Tam ptaki, które w podróży pokonały tysiące kilometrów, giną w ciągu zaledwie kilku sekund, gdy zderzają się ze szklanymi budynkami. Tuż za Chicago plasują się Houston i Dallas. Łącznie w tych miastach ginie około 600 milionów ptaków.

  - Tutaj istnieje największe zagrożenie dla migrujących ptaków, niezależnie od pory roku - napisał Kyle Horton, jeden z autorów badań, w oświadczeniu na stronie Laboratorium.

  Trudno jest dokładnie oszacować liczbę zabitych zwierząt, ale badania opublikowane w 2014 roku w "The Condor: Ornithological Applications" wskazują, że rocznie w USA w wyniku zderzenia z wysokimi budynkami ginie miliard ptaków. Jest to druga w kolejności nienaturalna przyczyna śmierci ptaków. Wieżowce ustępują miejsca tylko dziko i wolno żyjącym kotom - szacuje się, że zabijają one cztery razy więcej ptaków, niż ginie podczas kolizji z budynkami.

  Rozprasza światło

  Problem pogarsza pora dnia migracji - większość ptaków lata nocą. To sprawia, że w ciemnościach z łatwością są przyciągane przez blask drapaczy chmur, a także narażone są na kolizje z budynkami. Dla niektórych z nich światło wydobywające się z szyb może się okazać tak dezorientujące, że latają wokół i w konsekwencji padają z wycieńczenia.

  Niektóre ptaki mogą też mylić rośliny znajdujące się za szybami - lecące zwierzęta uznając je za bezpieczne miejsca do lądowania, w efekcie rozbijają się.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Proponuję by zbierać truchła
  Wtedy będzie to dokładnie policzone.
  Gdyby tak było - te ilości - to wokół wieżowca byłby sporej grubości dywan.
  No ale coś muszą pisać
  ~QuQ /2019-04-15 10:31
 • Ameryka?
  Znowu bo w Ameryce tylko same cuda,w naszym kraju takich cudow brak
  ~ptak /2019-04-15 08:15
 • czlowiek?
  wszystko ginie,redakcjo jak ten artykul o spaleniu biura komornika,ciekawe dlaczego,cos nie tak z tym ogniem czy biurem,bylo cos do ukrycia chyba jak wszystko.
  ~pilny /2019-04-14 21:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...