Informacje
 • Liczba ofiar Eboli rośnie. Wirus wymyka się spod kontroli

  02-07-2014 09:17 Liczba zgonów wzrosła o 17 proc. w ciągu tygodnia

  Liczba zgonów spowodowanych gorączką krwotoczną Ebola w zachodniej Afryce wzrosła do 467 na 759 znanych przypadków zachorowań - podała we wtorek 1 lipca Światowa Organizacja Zdrowia. W środę władze państw regionu mają wypracować plan walki z epidemią.

  Najnowsze dane to stan na poniedziałek 30 czerwca, dotyczy trzech krajów - Gwinei, Sierra Leone i Liberii. Poprzedni bilans ofiar śmiertelnych wirusa, według stanu na 23 czerwca, to 399 zgonów na 635 zachorowań. Oznacza to, że w ciągu tygodnia liczba zgonów wzrosła o 17 proc., a nowych przypadków o 20 proc.

  Nieszczelne granice

  Obecna epidemia, oceniana jako najbardziej śmiercionośna od pojawienia się wirusa Ebola na kontynencie afrykańskim w 1976 r., wybuchła w krajach zaliczanych do najbiedniejszych na świecie - z nieszczelnymi granicami, nieefektywną służbą zdrowia, osłabianych przez konflikty zbrojne i nieskuteczne rządy.

  Rozlewa się na sąsiadów

  W ubiegłym tygodniu WHO ostrzegała kraje zachodniej Afryki, że epidemia Ebola, która wybuchła w lutym w Gwinei, rozprzestrzeniła się na część państw regionu i grozi rozlaniem się na kolejne.

  Wiosną wydawało się, że zaraza została opanowana, ale pod koniec maja zaatakowała ponownie, rozprzestrzeniając się na kolejne regiony. Nowe przypadki zachorowań i zgonów zanotowano w trzech krajach, w tym w wielomilionowych metropoliach z międzynarodowymi lotniskami – gwinejskim Konakry i liberyjskiej Monrowii.

  Plan działania

  W odpowiedzi na kryzys ministrowie zdrowia 11 krajów Afryki Zachodniej z inicjatywy WHO spotkają się w środę w Konakry, aby wypracować skoordynowany plan działania.

  Wśród głównych czynników odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się wirusa WHO wskazuje m.in. tradycyjne pogrzeby osób zakażonych wyprawiane na obszarach wiejskich oraz gęste zaludnienie Konakry i Monrowii.

  Nie ma na nią leku

  Ebola - ostra choroba zakaźna wywołana przez wirusa o tej samej nazwie, przenoszona przez dotyk i płyny ustrojowe - wywołuje u chorego bardzo wysoką gorączkę, bóle głowy i mięśni, zapalenie spojówek i ogólne wyczerpanie, a w kolejnym stadium - wymioty, biegunkę oraz wewnętrzne i zewnętrzne krwotoki. W ok. 90 proc. przypadków zachorowanie prowadzi do śmierci. Na wirusa Ebola nie ma szczepionki ani leku

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • EBOLA VIRUS DISEASE
  Od 1 kwietnia 2014 roku termin Ebola Haemorrhagic Fever (gorączka krwotoczna Ebola) została zastąpiona przez Ebola Virus Disease ( EVD)- (choroba wywołana przez wirus Ebola) stosownie do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.
  ~tina /2014-07-02 14:10
 • Brak wyobraźni
  "W wielomilionowych metropoliach z międzynarodowymi lotniskami" - to chyba oznacza, że choroba może "rozlać się" też na inne kontynenty. Chyba logiczne, że wypadałoby zamknąć chwilowo lotniska?!
  ~Shrev /2014-07-02 11:08
 • A co jeśli na Mundialu jest ktoś zarażony ???
  Z tego co czytałem, to jednym z krajów, gdzie ta choroba się rozprzestrzenia jest Ghana. Objawy choroby mogą wystąpić po kilku tygodniach, a zarażenie jest tak łatwe jak uścisk dłoni... więc.... Jeśli choć jeden z kibiców Ghany zarażony wirusem wyjechał na Mundial i pokaszlał sobie w taksówce i na stadionie, a teraz się wszyscy rozjadą do swoich krajów, to będzie jak z dżumą po wojnie.... Totalna potencjalna rozpierducha. Może się okazać mega fuksem to, że Polacy na tym Mundialu nie zagrali... Oby to opanowano....
  ~Zet /2014-07-02 10:58
 • Pandemia
  "Aż pół tysiąca!"... od 1976? News na poziomie, że w Europie, podczas "pandemii nowej grypy" zginęło AŻ 182 Polaków...
  ~naukowiec /2014-07-02 10:27
 • Pytanie o nasze bezpieczeństwo.
  Czy wirus ten moze dotrzeć na inne kontynenty? Czy zagrożeni jesteśmy wszyscy? Czy w artykule nie mogłaby znaleść sie odpowiedź na takie pytania?
  ~Dociekliwy /2014-07-02 10:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...