Informacje
 • Lodowiec na Grenlandii rozpadł się
  za plecami Donalda Tuska

  19-05-2016 21:43 Polityk pojechał zobaczyć skutki globalnego ocieplenia

  Donald Tusk świadkiem rozpadu lodowca, dowodu na globalnego ocieplenie

  Fot. Twitter / Film: Fakty TVN 24

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk pojechał na Grenlandię, aby rozmawiać o globalnym ociepleniu i był świadkiem pękania lodowca. Jak sam przyznaje, choć dotąd był "sceptyczny", wizyta zmieniła jego stosunek wobec problemu. - Powinna być obowiązkowa dla wszystkich przywódców - stwierdził Tusk. - To najbardziej dramatyczny dowód na wagę problemu - zaznaczył.

  Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, w ramach służbowych obowiązków 17 i 18 maja 2016 r. pojechał na Grenlandię na zaproszenie premiera Grenlandii, Kima Kielsena. Głównym celem wizyty miało być zapoznanie się z globalnymi skutkami zmiany klimatu. Na Grenlandii są one szczególne widoczne w postaci cofających się lodowców.

  Dowód z przypadku

  Przypadkiem podczas udzielania wywiadu kamera nagrywająca byłego premiera Polski uchwyciła moment osunięcia się lodowca. Blok lodu odłamał się niedaleko od miejsca, w którym stał wypowiadający się o globalnym ociepleniu szef Rady Europejskiej.

  - Może dla niektórych turystów jest to atrakcyjne - stwierdził Tusk. - To jednak najbardziej dramatyczny

  dowód na to, jak ważna jest kwestia globalnego ocieplenia - podkreślił.

  "Powinna być obowiązkowa"

  Dla byłego premiera wizyta była "ważną kwestią osobistą". - Kilka lat temu byłem nieco sceptyczny w dyskusji na ten temat - przyznał Tusk. Zobaczenie na własne oczy konsekwencji podnoszenia się średniej temperatury globu zmieniły jego stosunek do sprawy.

  - Sądzę, że wizyta na Grenlandii powinna być obowiązkowa dla wszystkich przywódców, którzy myślą tak, jak ja myślałem w przeszłości - zaznaczył szef Rady.

  - To, co zobaczył na Grenlandii jest ważne dla wszystkich w Europie, aby przekonali się, jak gwałtowne zmiany zachodzą - stwierdził prof. Krzysztof Migała z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Coraz cieplej i cieplej

  Naukowcy i specjaliści dodają jednak, że nie trzeba nigdzie jechać, aby dostrzec, że robi się coraz cieplej - kwiecień 2016 roku był najgorętszym w historii pomiarów. O 4 st. C cieplej niż zwykle było m.in. na Alasce, w Rosji, w Afryce i właśnie na zachodzie Grenlandii. Jednakże wysokie wartości notuje się już od kilku miesięcy. Naukowcy zwracają uwagę na to, że odkąd zaczęto prowadzić pomiary w 1880 r., nie zarejestrowano równie gorącego okresu. Różnica temperatur między ostatnimi tygodniami, a ich odpowiednikami z  lat 1951 - 1980, wynosi 1,11 st. C.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Globalne ocieplenie
  nabiera pędu, przecież czujemy te koszmarne upały za oknem!
  ~ala /2017-04-21 16:27
 • też byłem sceptykiem
  wyśmiewałem "antropogeniczną katastrofę klimatyczną"

  aż kiedyś "Oceanią" opłynąłemw koło parę PÓŁWYSPÓW, na aktualnych mapach swalbardu były półwyspy, ale lodowce stopniały w ciągu kilku ostatnich lat i teraz to są wysepki

  powtarzam - na aktualnych mapach morskich. gdzie najmniejsze zmiany, nowe światła są pieczołowicie nanoszone jako poprawki a tu wszystko było nieaktualne!

  jeszcze za naszego życia będą regaty samotnych żeglarzy trasą dookoła bieguna północnego
  ~Tomek /2017-04-20 15:17
 • Cieplarnianie oszustwo
  To nie emisja CO2. Problem jest bardzo złozony. To wrecz temat astrofizyczny. Odzialywanie promieniowania kosmicznego i twoerzenie sie chmur, pole magntetyczne ziemi, pole magnetyczne calego Ukladu Slonecznego. Tak bylo i bedzie ze klimat sie zmienia. Zmienial sie na dlugo przed rozwojem cywilizacjo przemyslowej: na dlugo przed pojawieniem sie pierwszej maszyny parowej.
  ~misiu /2017-04-20 13:43
 • Żadna sensacja
  Lodowce spływają - taką mają cechę. Działo się to od tysiącleci i dzieje nadal. To tzw. cielenie się lodowców. Jak spływają, to muszą gdzieś wpadać, a więc i pękać. Te efektowne zdjęcia naturalnego i dobrze znanego procesu często były wykorzystywane do straszenia efektem cieplarnianym.
  ~Aquarius /2016-05-20 20:19
 • Niewierny Tomasz
  Musiał zobaczyć, żeby uwierzyć.
  ~Faryzeusz /2016-05-20 09:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...