Informacje

 • Lucyfer dosięgnął Alp. Kamienie zamiast śniegu

  07-08-2017 13:35

  Fala upałów zbiera krwawe żniwo

  We włoskich Alpach tak źle jak teraz jeszcze nie było. Wysoko w górach temperatura jest rekordowo wysoka. Z powodu fali upałów, znanej jako Lucyfer, lodowce topnieją w ekstremalnym tempie. Również w innych rejonach Włoch upały stanowią coraz większy problem, co odbija się na turystyce.

  Fala upałów doprowadziła do nadzwyczajnej aktywności pogodowej we Włoszech i - tym samym - pociągnęła za sobą kolejne ofiary śmiertelne oraz straty materialne. Tylko w miniony weekend podczas burz, które towarzyszą upałom, zmarły trzy osoby. Strażacy wciąż szacują łączną liczbę ofiar Lucyfera z ubiegłego miesiąca.

  Śmiertelne ofiary burzy i upału

  Trzy osoby zmarły w wyniku gwałtownych burz, które rozszalały się w północnych Włoszech i zwieńczyły falę długotrwałych upałów. Czterdziestoletni Belg zmarł, gdy zwalone przez wichurę drzewo runęło na jego namiot podczas obozowiska w Tramontinie. Inny mężczyzna został przygnieciony przez powalone drzewo podczas festiwalu w Marzii w Dolomitach. Kolejna ofiara to turysta, który zmarł od uderzenia pioruna podczas wspinaczki górskiej.

  Gwałtowne burze poprzedziła fala upałów, która przetoczyła się przez Włochy. Od niemal dwóch miesięcy w kolejnych częściach kraju wybuchają kolejne ogniska pożarów. Liczba zgonów, które pośrednio spowodowały ekstremalne temperatury, rośnie z dnia na dzień. W minionym tygodniu Włoszka spadła ze zbocza w wyniku burzy, natomiast dwie osoby zmarły, gdy zostały otoczone przez ogień w głębi wysuszonego na wiór lasu.

  W nocy z niedzieli na poniedziałek burzowy front uderzył uderzył z pełną mocą w Bergamo, Bergamasco, Foppolo i Valtrighe di Mapello, paraliżując drogi i łamiąc drzewa. Nikomu nie stała się krzywda, ale w niektórych miejscach grunt zaczął się usuwać spod nóg, gdy ziemią spłynęły strugi wody.

  Kurort nieczynny do odwołania

  Co więcej, na upałach traci też włoska turystyka, gdyż topniejący lodowiec, osuwiska i burze prowadzą do tego, że turyści nie uważają sytuacji w kraju za bezpieczną. W niedzielę jeden z największych kurortów narciarskich, Stelvio, zdecydował się zawiesić działalność.

  Dyrekcja podjęła taką decyzję z uwagi na pogarszające się warunki na topniejącym lodowcu.

  - O szóstej rano na wysokości 2770 metrów temperatura wyniosła 12 stopni Celsjusza - poinformował Umberto Capitani z Ośrodka Narciarskiego Stelvio. - Jak na tę porę roku i wysokość, jest to temperatura ekstremalna - dodał.

  Wyjątkowo słabe opady śniegu z ubiegłych trzech lat doprowadziły do tego, że warunki do jazdy na nartach nie tyle uległy pogorszeniu, ale stało się to zwyczajnie niemożliwe. - Mamy problem w najwyższej części lodowca gdzie uprawia się letnie narciarstwo. Teraz musimy zawiesić działalność do bliżej nieokreślonego terminu -dodał Capitani.
  Inferno

  W lipcu ilość opadów we Włoszech spadła niemal o połowę, a kulminacja upałów - z temperaturami powyżej 40 stopni Celsjusza - trwa już od tygodnia.

  Władze Rzymu pod koniec lipca debatowały nad wyłączeniem wody z dwustu ujęć w całym mieście i racjonowaniem wody, jednak w obliczu protestów mieszkańców zdecydowały się tego nie robić.

  W związku z pożarami lasów, Włosi byli zmuszeni prosić rząd Francji o dodatkową pomoc.

  W innych państwach Europy przedłużające się upały także doprowadziły do licznych zagrożeń. W Rumunii tylko w zeszłym tygodniu dwie osoby zmarły z powodu wysokich temperatur, a władze wprowadziły alarm najwyższego stopnia.

  We Francji pod koniec lipca pożoga trawiła Lazurowe Wybrzeże, a kilkuset mieszkańców trzeba było ewakuować.

  Także w Macedonii, Serbii i Albanii - od ponad dwóch tygodni strażacy walczą z pożarami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • nie panikujcie
  bo zmiany klimatu to normalna sprawa, uczą tego na kierunkach ochrona środowiska itp. Poczytajcie o zmianach klimatu, a my akurat widzimy przełom, ale to już było. Zawsze zmieniał się świat, tyle że my musimy nauczyć się do tego dostosowywać, a nie dawać nabierać na podatki od zmian klimatu, które rzekomo wywołał człowiek.
  ~majka /2017-08-13 16:04
 • Gory
  Przynajmniej skaly sie przewietrza.
  you /2017-08-07 19:33
 • Okropne globalne ocieplenie
  Przerażające to co się wyprawia z tym klimatem i pogodą...
  ~Nick /2017-08-07 18:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...