Informacje

 • Lucyfer zamienia Europę w piec.
  Temperatura ponownie przekracza 40 stopni

  05-08-2017 20:37

  Są ofiary śmiertelne

  Upał wciąż nie opuszcza Europy południowej, częściowo też centralnej. Zaostrza susze, przyczynia się do powstawania pożarów. Do szpitali z powodu zasłabnięć trafia coraz więcej osób.

  Meteorolodzy ostrzegają przed obecna falą upałów. Włosi falę upałów nazwali diabelską, dając jej imię Lucyfera. Temperatura przekraczająca 35-40 stopni Celsjusza panuje w południowej Europie od początku czerwca.

  W wielu krajach na zachodzie i w centrum kontynentu, między innymi we Włoszech, Szwajcarii, Chorwacji i Polsce wydawano ostrzeżenia przed upałami drugiego oraz najwyższego, trzeciego stopnia. Oznacza to bardzo niebezpieczne zjawisko stanowiące groźbę dla zdrowia i życia.

  Taka sytuacja pogodowa powoduje ogromne straty w rolnictwie oraz zaostrza suszę. Prawdopodobnie takie warunki nie ulegną zmianie przynajmniej do przyszłego tygodnia.

  Na południu Europy w niektórych rejonach wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym. Wstrzymano również pracę na wolnym powietrzu przez najgorętszą część dnia, kiedy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza.

  Chociaż w tej części Europy takie upały nie należą do rzadkości, to jednak utrzymywanie się ich przez kilka dni z rzędu nie jest tak typowe.

  Nieznośny upał

  Bezprecedensowo wysokie temperatury zarejestrowano w Hiszpanii, Portugalii, na południu Francji, we Włoszech, na Węgrzech i Bałkanach.

  W pożarach lasów w Portugalii w czerwcu zginęło co najmniej 60 osób.

  We Francji w piątek padły rekordy temperatury w Montpellier oraz w Figari na Korsyce. Słupki rtęci według meteorologów wskazywały 42,7 stopni.

  Francuskie władze sanitarne apelują do mieszkańców o chronienie się przed upałami i zadbanie zwłaszcza o osoby chore i starsze.

  W sobotę w Hiszpanii meteorolodzy ostrzegli, że temperatura w 31 na 50 prowincji może osiągnąć 44 stopnie.

  W niecałe 24 godziny pożar strawił ponad 1300 hektarów lasów w Galicji. To drugi co do wielkości żywioł zarejestrowany w całej historii hiszpańskiej prowincji. Policja szuka przyczyny, jednak naukowcy uważają, że było to celowe podpalenie.

  W tym tygodniu w Słowenii po raz pierwszy doszło do "tropikalnej nocy". Na wysokości 1 500 m n.p.m. temperatura nocą nie spadła poniżej 20 stopni.

  Na Węgrzech kolej zapowiedziała rozdawanie wody na stacjach. W budapeszteńskim zoo dwa polarne misie dostają kawałki lodu i mrożone arbuzy.

  55 stopni

  We Włoszech upały dają się we znaki zwłaszcza w Kampanii. W piątek w stolicy regionu, Neapolu, temperaturę odczuwaną szacowano na 55 stopni Celsjusza.

  Z powodu znacznego obniżenia się poziomu Arno we Florencji w muzeum Uffizi padła w piątek klimatyzacja wykorzystująca wodę z rzeki do chłodzenia. Muzeum zamknięto dla zwiedzających.

  Upały i susza odbiją się na wielkości zbiorów winogron i oliwek, które mogą być mniejsze odpowiednio o 15 i 30 procent.

  W wyniku upałów rozpętały się pożary. Trawią między innymi Bałkany. Jeden z nich pojawił się również w okolicy Rzymu. W piątek płonęły głównie tereny na wschód od stolicy Włoch, w Portonaccio i Colli Aniene. Na jednej z głównych autostrad, A24 powstał ogromny korek. Gęsty dym utrudnia ewakuacje mieszkańców z okolic występowania pożarów.

  60 stopni przy poziomie gruntu

  Już drugi dzień w dwunastu obszarach na zachodzie krajów obowiązywał czerwony alert przed upałami. Temperatura wynosiła około 39-42 st. C. Pozostała część kraju była objęta pomarańczowym alertem, z temperaturą rzędu 36-39 stopni. Meteorolodzy ostrzegają, że taka pogoda się utrzyma, szczególnie na południu kraju również w przyszłym tygodniu. Stolica kraju, Bukareszt, zamieni się w jeden wielki piec.

  Na termometrach wskazujących temperaturę przy gruncie można było zobaczyć nawet 60 stopni. Osoby poruszające się pieszo oraz korzystające z transportu publicznego cierpią najbardziej.

  W nocy temperatura potrafiła utrzymywać się na poziomie 30 stopni Celsjusza.

  Są ofiary

  We Włoszech i w Rumunii z powodu upałów, które z początkiem sierpnia nawiedziły południe Europy, zmarło co najmniej pięć osób.

  W Rumunii życie straciły dwie osoby: 45-letni rolnik pracujący w polu i 60-letni mężczyzna na atak serca.

  We Włoszech w ostatnich dniach liczba nagłych przyjęć do szpitali z powodu zasłabnięć spowodowanych upałami wzrosła o 15-20 proc

  Naukowcy ostrzegają, że liczba zgonów w Europie na skutek silnych upałów może wzrosnąć z obecnych 3 tys. rocznie  do nawet 152 tys. w końcu wieku, o ile nie uda się spowolnić ocieplania się klimatu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Lucyferem globalne ocieplenie
  .
  ~Nick /2017-08-05 23:22
 • śnieg
  A no trzeba spowolnić ten klimat nie ma już globalnego ocieplenia juz nadciąga ochłodzenie gdzieś po 20 roku
  ~super /2017-08-05 21:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...