Informacje
 • Ludzie w szpitalach, pożary, ginące zwierzęta. Australia zmaga się z falą upałów

  19-01-2019 16:00 Temperatura może jeszcze wzrosnąć

  Ekstremalna fala upałów od tygodnia męczy Australię. Szesnaście osób trafiło do szpitali z powodu wysokiej temperatury.

  Według wstępnych odczytów australijskiej agencji meteorologicznej codzienna temperatura w kraju osiągała w ostatnim czasie ponad 40 stopni Celsjusza.

  Synoptycy porównali panujące od tygodnia warunki do fali upałów z 2013 roku. Wtedy przez siedem dni słupki rtęci na termometrach wskazywały nieprzerwanie około 39 st. C.

  Rekordowa temperatura

  Rekordy padły w Town Tarcolla i Port Augusta w Australii Południowej. Termometry wskazały tam kolejno 49 i 48,9 st. C. W hotelu Empire w Cobar temperatura w piątek sięgnęła 50 st. C. Jedna z pracownic hotelu Britney-Lee Fazulla przyznała, że to najcięższa fala upałów, jakiej kiedykolwiek doświadczyła.

  Chociaż ukrop najmocniej daje się we znaki w Nowej Południowej Walii, synoptycy prognozują, że w niemalże całej Australii temperatura może jeszcze wzrosnąć. W niektórych częściach kraju Australijczycy będą mogli zobaczyć na termometrach nawet o 14 st. C więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

  Szkody

  Jak podały australijskie władze, z powodu fali upałów w środę do szpitali trafiło 16 osób. W kilku stanach wydano ostrzeżenia, które miały nakłonić ludność - szczególnie starszych, dzieci i osoby przewlekle chore - do pozostania w domach oraz zminimalizowania wszelkiej aktywności fizycznej.

  Fala upałów wywołała liczne pożary. Kilka z nich wybuchło w wysuszonych buszach Wiktorii, Tasmanii i Nowej Południowej Walii.

  W związku z gorącem zginęło wiele osobników z rodzimej kolonii nietoperzy w Nowej Południowej Walii. Upał pozbawił życia też około miliona ryb z australijskich rzek. Również sady ciężko znoszą podwyższoną temperaturę - owoce szybciej się psują.

  Meteorolodzy twierdzą, że około 10 rejestratorów temperatury na terenie całego kraju zostało uszkodzonych przez upał.

  Skutki zmian klimatu

  W ubiegłym tygodniu podano, że lata 2018 i 2017 znalazły się kolejno na trzecim i czwartym miejscu w rankingu najcieplejszych lat w Australii. Według raportu z ubiegłego roku przyczyną tak ogromnych upałów są postępujące zmiany klimatyczne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ciepełko
  Niech się lepiej przyzwyczajają, przy obecnej degradacji klimatu za 50 lat będzie tak przez cały rok.
  ~Kondi /2019-01-26 17:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...