Informacje
 • Ma zielony czub, oddycha genitaliami. I wkrótce może wyginąć

  16-04-2018 18:32 Ten zółw znalazł się na liście zagrożonych gatunków
  Żółwie ukradziono z wyspy Isabela w archipelagu Galapagos Foto: PAP/EPA/Chris Van Wyk | Video: Google Maps

  Alarmujące wieści o jednym z najbardziej oryginalnych zwierząt świata. Wyróżniający się niezwykłą "fryzurą" i nietypowym systemem oddechowym żółw rzeki Mary jest już tak rzadki, że został wpisany na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.

  Żółw rzeki Mary (Elusor macrurus) to jeden z największych żółwi Australii. Zazwyczaj jego pancerz mierzy około 40 centymetrów długości, ale może dochodzić do pół metra. Ten endemiczny gatunek występuje tylko w rzece, od której bierze swą potoczną nazwę, płynącej przez australijski stan Queensland.

  Teraz znalazł się na najnowszej liście najbardziej zagrożonych gatunków gadów, opracowanej przez przez towarzystwo naukowe Zoological Society of London (ZSL).

  Badacze wyliczają kilka charakterystycznych cech tego zwierzęcia. Jedna z nich to ogon u samca, o długości dochodzącej do dwóch trzecich długości pancerza. Inna - to szczególnie długie, mięsiste wypustki usytuowane pod żuchwą.

  Oryginalny jest też system oddechowy tych gadów. Mogą one oddychać jak zwierzęta lądowe, tlenem atmosferycznym. Jednak przebywając w wodzie, czynią to za pomocą narządu, który pełni też funkcje wydalnicze i reprodukcyjne. Dzięki temu są w stanie się nie wynurzać nawet przez trzy dni.


  Zielony irokez

  Najbardziej efektowną cechą charakterystyczną tych zwierząt - dzięki której uzyskały inną potoczną nazwę, żółwie zielonowłose - jest "czub" właśnie w tym kolorze. Nie tworzą go jednak włosy, lecz glony, osadzające się na głowach niektórych osobników w wyniku długotrwałego przebywania w wodzie.

  Żółw ten był przez lata masowo odławiany i sprzedawany jako zwierzę domowe. Do sklepów zoologicznych w Australii sprzedawano po około 15 tysięcy jaj rocznie - alarmował już w 2014 roku "Brisbane Times".

  Wpisanie żółwia rzeki Mary na listę zagrożonych gatunków to jedno z działań na rzecz jego ocalenia przed wyginięciem. - Tak jak w przypadku tygrysów, nosorożców czy słoni, musimy zrobić wszystko, żeby te niezwykłe zwierzęta przetrwały - podkreślał, cytowany przez "The Guardian", Rikki Gumbs, biolog z Zoological Society of London.

   
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zolwik
  Fajny. Może na nim wzorowali przywódcę gremlinow irokeza.
  ~Bysio /2018-04-18 15:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...