Informacje

 • "Mam truskawki w ogrodzie w połowie listopada"

  13-11-2018 20:58

  Wyjątkowo ciepła jesień na Węgrzech

  Tegoroczny listopad rozpoczął się wyjątkowo ciepło ("Fakty po południu") Foto: ENEX | Video: Fakty po południu

  Przyroda na Węgrzech zwariowała. Wyjątkowo wysoka, jak na tę porę roku, temperatura spowodowała, że kwitną wiosenne kwiaty i dojrzewają owoce. Rolnicy zbierają między innymi truskawki.

  Węgierscy rolnicy nie pamiętają, kiedy ostatnio jesień była tak ciepła, że ponownie zakwitły kwiaty i dojrzały owoce. W komitacie Jasz-Nagykun-Szolnok prowadzi się zbiory arbuzów i truskawek. W regionie od wielu tygodni, a nawet miesięcy, nie padał deszcz, wobec czego rolnicy muszą szczególnie dbać o plony.

  Truskawki sprzedaje się po cenie kilkukrotnie wyższej niż wiosną - za cztery tysiące forintów, co stanowi równowartość około 53 złotych.

  Według ekspertów przedwczesne dojrzewanie owoców, które powinny wyrosnąć dopiero wiosną, może spowodować uboższe plony w przyszłym roku. Wiele z młodych roślin może nie przetrwać zimy.

  Truskawki w połowie listopada

  Truskawki wyrosły również na południu Węgier, w Peczu, gdzie w poniedziałek odnotowano 21 stopni Celsjusza. - Jak pieliłam ogródek, zorientowałam się, że zakwitły kwiaty i wyrosły truskawki, które posadziłam we wrześniu. Mam truskawki w swoim ogrodzie w połowie listopada - mówiła Ilidko Nagy, mieszkanka miasta.

  W Ogrodzie Botanicznym w Peczu zakwitły gailardie, kwiaty z rodziny astrowatych. - Interesujące jest to, że one powinny kwitnąć w maju, nie teraz. Naprawdę, nie teraz - przyznał Laszlo Pap, botanik z Ogrodu.

  Według modelu synoptycznego GFS w najbliższych dniach temperatura będzie spadać. W weekend i na początku przyszłego tygodnia może nie przekroczyć 10 stopni.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • :)))
  U mnie w ogrodzie do tej pory kwitną poziomki i maliny :) Wczoraj córcia miała okazję zajadać te pyszne owoce prosto z krzaczka u siebie :)
  ~Kamila /2018-11-15 13:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....