Informacje
 • Mamy coraz mniej czasu na działanie. "Inną opcją jest wyginięcie - całkowite i kompletne"

  29-06-2019 13:44 Meteorolog i geograf o zmianach klimatu
  2019 rok będzie jednym z trzech najcieplejszych lat w historii (WMO) Foto: Shutterstock/flickr.com | Video: WMO

  Fale upałów, rekordy temperatury, brak zasobów wodnych i susze - to realne konsekwencje postępujących zmian klimatu. Jak mówił meteorolog i geograf Michał Brennek w programie "Wstajesz i weekend", zmian nie da się już odwrócić, ale można je powstrzymać, aby nie zaszły dalej.

  Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała w piątek, że fale upałów, jakie ostatnio przechodzą przez Europę, będą pojawiać się coraz częściej i będą intensywniejsze. W wielu regionach Hiszpanii czy Francji temperatura w tym tygodniu osiągała 41-46 stopni Celsjusza. W środę w Polsce został pobity rekord czerwcowej temperatury - w miejscowości Radzyń odnotowano 38,2 st. C. Jak mówił w programie "Wstajesz i weekend" Michał Brennek, geograf, meteorolog i popularyzator nauki, w ostatnich latach każdy rok był rekordowy lub plasował się na drugim czy trzecim miejscu pod względem temperatury.

  - Mamy coraz gorętsze dni, coraz gorętsze miesiące, coraz gorętsze dekady. W związku z czym to jest nasz nowy klimat. Zmiana klimatu to nie jest coś, czego powinniśmy się spodziewać za rok, dwa. To się dzieje już. To już jest z nami - mówił gość.

  Zauważalne zmiany

  Jak podkreślił Brennek, skutki zmian klimatu są już zauważalne.

  - Ten klimat już się zmienił na tyle, że pojawiają się poważne problemy z wodą i to są całe miasta, które do tej wody nie mają dostępu. Na razie to jeszcze nie jest problem, bo prezydent miasta czy burmistrz uda się po pomoc do sąsiadów. A jeśli ci sąsiedzi też nie będą mieli wody? - pytał. Według prognoz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przez najbliższe dwa miesiące wiele regionów kraju będzie zmagać się problemami z zaopatrzeniem w wodę z powodu braku wystarczających zasobów.

  Kolejną konsekwencją są rosnące ceny owoców i warzyw.

  - O cenach owoców sprzed 4-5 lat możemy zapomnieć. Ale to nie są tylko owoce, które tradycyjnie są atrakcją lata, z których chcemy teraz korzystać. Proszę zobaczyć, że są też takie rośliny, które decydują o naszym wyżywieniu, na przykład ziemniaki. I tu się zaczyna problem. Na razie się zaczyna. Co będzie, jeżeli nas nie będzie stać na to, żeby jeść nasze tradycyjne, takie jak znamy i lubimy, potrawy? To tu się zaczyna to nasze niebezpieczeństwo - przestrzegał gość.

  Nie da się zawrócić...

  Postępujące zmiany klimatu i ich skutki są już realnym zagrożeniem. Jak stwierdził meteorolog, człowiek swoimi szkodliwymi działaniami sam zgotował sobie taki los.

  - Już nie ma Ziemi takiej, jaką znamy. To, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, co pamiętamy chociażby z naszego dzieciństwa, to już jest przeszłość. Mówiliśmy o rekordowych falach upałów - tak teraz będzie. To nie jest nic nowego i niczego w tym systemie ziemskim już się nie da zawrócić. To jest nasza nowa rzeczywistość - powiedział meteorolog.

  ...ale można jeszcze powstrzymać

  Według badań w przypadku utrzymania się obecnych trendów, w 2050 roku Polskę mogę nękać trąby powietrzne, susze, zamiecie pyłowe oraz ekstremalnie wysoka temperatura. Jak stwierdził Brennek, na razie uruchamiamy procesy, z którymi nie będziemy już później mogli walczyć.

  - Do 2050 roku mamy czas, żeby się uratować. Co będzie wymagało działania na bezprecedensową skalę i działania, które podejmiemy wszyscy, na tyle, na ile potrafimy. Nawet jeżeli to będzie działanie niedoskonałe, to ten wysiłek musimy natychmiast podjąć. Inną opcją jest wyginięcie - całkowite i kompletne - dodał.

  Dlatego konieczne jest podjęcie natychmiastowych, długofalowych starań na skalę światową.

  - Tu potrzebne są działania wizjonerskie, które zaplanują nasze kroki na najbliższe 50-100 lat, żebyśmy byli w stanie utrzymać cywilizację. W związku z czym, to już nie będzie cywilizacja taka, jaką znamy. Obawiam się, że politycy zaczną reagować dopiero wtedy, kiedy ten problem będzie naprawdę poważny, kiedy wyborcy przyjdą i powiedzą: "no nic pan nie zrobił, nic pani nie zrobiła, no więc nie głosujemy". Tylko problem polega na tym, że jak nam się skończy planeta, to tego systemu politycznego, ekonomicznego też nie będzie - podsumował Brennek.

  Całość rozmowy obejrzysz tutaj:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Myślę, że świat, który znamy musi się wreszcie skończyć ...
  Niektóre sprawy zaszły za daleko, a głupcy sami nie chcą odejść z tego świata.
  ~Eni /2019-07-08 14:56
 • @gabriel za PO to mało co było
  Wszystkiego brakowało, taka bida ;)
  ~Nick /2019-06-30 19:53
 • @kolo oczywiście, że nie ma nic wspólnego. Nie szukaj winnych
  To ślady po paliwie ale zawsze znajdą się ci, co wierzą w jakieś bzdury i teorie spiskowe... Tępi ludzie to w to wierzą i niestety ty widzę też. To jest ściema, każdy pilot to powie i człowiek co ma odrobinę wiedzy o świecie.
  ~Nick /2019-06-30 19:52
 • oczywiscie ślady ktore widzę z samego rana po samolotach poprzecinane niebo
  oczywiscie ślady ktore widzę z samego rana po samolotach poprzecinane niebo pasami ktore sprawia ze zmiania kolor z niebieskiego na jakis...mleczny nie ma z tym nic wspólnego, nic a nic, bomimo ze sam na własne oczy widzę że coś jest nie halo, to beda mi półgłowki wmawiac że chemitrailsy to teorie spiskowe..ludzkosc jest tak tępa i łatwa w manipulacji, że wystarczy wam dac nowy model telefonu i odmóżdżenie gotowe.
  ~kolo /2019-06-30 12:16
 • Cywilizacja
  Mało to cywilizacji do tej pory wyginęło? Obecna jest w kolejce...
  JackPlacki /2019-06-29 20:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Victoria z rejonu Morz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...