Informacje
 • Mars jak Hawaje. Zaskakujące badania Curiosity

  01-11-2012 07:32 Łazik przeanalizował próbkę gleby z Czerwonej Planety
  Mars jak Hawaje. Zaskakujące badania Curiosity

  Rocknest - stąd pobrano próbki

  NASA, Shutetrstock

  Czerwonej Planecie niedaleko do Hawajów. Marsa z archipelagiem rajskich wysp łączy skład gleby - donosi z jego powierzchni łazik Curiosity.

  Z badań przeprowadzonych w ostatnim czasie przez Curiosity wynika, że pod względem składu mineralnego marsjańska gleba bardzo przypomina bazaltową glebę Hawajów, archipelagu pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym.

  Skalenie, oliwiny i tajemnica

  Próbka marsjańskiej gleby pochodzi z Rocknest, obszaru pełnego piasku i pyłu. Za pomocą tzw. laboratorium CheMin (Chemistry and Mineralogy) wykryto w niej skalenie, pirokseny i oliwiny. Wszystkie z tych minerałów mają właściwości skałotwórcze i występują na Ziemi, przede wszystkim w glebach pochodzenia wulkanicznego.

  Wymienione minerały nie były jedynym składnikiem marsjańskiej gleby. Nie brakowało tam też materiału, którego CheMin nie było w stanie zidentyfikować.

  Młoda gleba

  W odróżnieniu od skał, jakie Curiosity przebadał kilka tygodni temu, na zanalizowaną marsjańską glebę składają się znacznie młodsze składniki, w których nie ma ani śladu po mogącej płynąć w okolicy wodzie. Oznacza to, że w ostatnich czasach wpływ wody na kształtowanie się Czerwonej Planety był ograniczony.

  Marsjański rok eksperymentów

  Łazik o nazwie Curiosity (ang. ciekawość) jest głównym elementem misji o nazwie Mars Science Laboratory. Na powierzchni Czerwonej Planety wylądował 6 sierpnia br. Planowany podstawowy czas trwania misji to 1 rok marsjański (98 tygodni).


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Życie na Marsie ?
  fikcja naukowa, naoglądałeś się za dużo filmów sci-fi, prędzej nas wszystkich wybiją niż zbudują nam walcowate miasta i puszczą w kosmos, mowa tu o prostej metodzie redukcji populacji, która zresztą ma już miejsce.
  ~kamyk2012 /2012-11-04 08:57
 • Życie na Marsie
  albo wcześniej sami siebie wykończymy.
  ~miox /2012-11-03 18:20
 • Życie na Marsie
  Powstanie życia na Marsie jest bardzo mało prawdopodobne. Mars jest planetą zbyt małą by utrzymać wodę i jakąś atmosferę. Poza tym jest tam za niska temperatura. Brak też jest pola magnetycznego chroniącego przed promieniowaniem kosmicznym. Wysłanie sondy jest uzasadnione potrzebą rozwoju przemysłu kosmicznego. Jeżeli kiedyś przeniesiemy się w kosmos to po to by zamieszkać w obrotowych stacjach kosmicznych, gdzie siła odśrodkowa zastąpi grawitację, rośliny zregenerują atmosferę i posłużą za pożywienie. Oczywiście by można było w nich mieszkać komfortowo to muszą mieć średnicę co najmniej wielu kilometrów i mieć kształt pierścieni lub walców. Wzrastająca liczba ludzi zmusi nas do ich budowania.
  ~sen75 /2012-11-01 21:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...