Informacje
 • Maseczki, rękawiczki. "To początek nowego rodzaju zanieczyszczeń"

  26-05-2020 20:47 Zanieczyszczenia obecnych czasów
  Świat traci na bezmyślnym wyrzucaniu elektrośmieci (materiał magazynu "Polska i Świat") Foto: Opération Mer Propre | Video: "Polska i Świat"

  Środowisko pod wieloma aspektami korzysta na tym, że ludzie na świecie w związku z obostrzeniami więcej czasu spędzali w domach. Niestety, film nagrany przez francuską ekologiczną organizację pozarządową na Morzu Śródziemnym pokazuje, że wody mogą zostać zanieczyszczone nowym rodzajem śmieci - maseczkami i rękawiczkami.

  Odpady z Morza Śródziemnego wyłowiła francuska ekologiczna organizacja pozarządowa Opération Mer Propre, czyszcząc okolice kurortu Golfe-Juan na Lazurowym Wybrzeżu w południowo-wschodniej części Francji.

  W wodzie znaleźli to, co zwykle, czyli plastikowe odpady - między innymi 62 butelki, dwie uszczelki. Ale poza tym wyłowili również kilka jednorazowych maseczek i lateksowych rękawiczek, których używamy, chroniąc się przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

  "Uważajcie"

  Organizacja bije na alarm, ponieważ europejski kraje powoli luzują restrykcje, a ludzie wrócą na plaże.

  - Masek używamy od niedawna, a będziemy ich mieli miliardy. Uważajcie, to początek nowego rodzaju zanieczyszczeń - mówił założyciel grupy Laurent Lombard, który nakręcił podwodny film i zamieścił go na Facebooku.

  14 maja, zaledwie trzy dni po złagodzeniu restrykcji związanych z koronawirusem we Francji, osoby sprzątające ulice Paryża skarżyły się na porzucone maski na chodnikach.


   

  Ofiarami plastikowych śmieci pochodzenia ludzkiego padają morskie zwierzęta. W październiku minionego roku na południowym wybrzeżu Florydy wyłowiono martwego żółwia. W jego wnętrznościach było ponad 100 kawałków plastiku.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...