Informacje
 • Meteor wybuchł rano nad Uralem

  15-02-2013 14:12 Duży meteor rozpadł się na części w atmosferze
  Meteor wybuchł rano nad Uralem

  Jeden z fragmentów meteoru wpadł do jeziora

  Fot. PAP/EPA / Film: YouTube/sana ivanov

  Rosyjskie i kazachskie służby szukają pozostałości meteorytu, który wcześnie rano rozpadł się nad Uralem. Według informacji ministerstwa obrony, żołnierze badają 6-metrowy krater.

  Jak podała agencja RIA Novosti, powołując się na rosyjskie ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych, deszcz odłamków meteoru spadł w piątek rano na cztery regiony Rosji i północną część Kazachstanu. Służby skupiają się na szukaniu pozostałości meteorytów. Zlokalizowoano już trzy miejsca, w których spadły odłamki.

  O DESZCZU METEORYTÓW CZYTAJ W NASZYM RAPORCIE SPECJALNYM

  CZYTAJ: Meteor nad Rosją. Relacja minuta po minucie

  Żołnierze badają krater

  Gubernator Czelabińska poinformował, że jeden spadł w jego jego obwodzie, a pozostałe w obwodach tiumeńskim i swierdłowskim. Rosyjskie ministerstwo obrony podało z kolei, że żołnierze zlokalizowali 6-metrowy krater. Promieniowanie w jego rejonie ma utrzymywać się na normalnym poziomie.

  Jak podaje serwis internetowy Russia Today, miejsce, gdzie prawdopodobnie znaleziono odłamki meteorytu, zostało odcięte przez jednostkę wojskową. Żołnierze mają na sobie specjalne ochronne uniformy.

  O poszukiwaniach dwóch obiektów w obwodzie aktiubiańskim poinformowały też kazachskie władze do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

  CZYTAJ: Meteor rozbiła rosyjska rakieta?

  Będą kolejne?

  Jak informuje Russia Today, Siergiej Smirnow z Obserwatorium w Pułkowie - głównego obserwatorium astronomicznego Rosyjskiej Akademii Nauk - zapowiedział w stacji telewizyjnej Vesti, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w ciągu kilku godzin w ziemską atmosferę wejdzie kolejny meteor.

  Eksplodował dziewięć razy

  Rosyjska Akademia Nauk oceniła, że masa meteoru przed jego wejściem w ziemską atmosferę wynosiła 10 ton. Według Roskosmosu obiekt poruszał się z prędkością 30 km/s. Lifenews podaje, powołując się na źródło w ministerstwie do spraw sytuacji nadzwyczajnych, że przed uderzeniem w Ziemię meteor eksplodował dziewięć razy, zaczynając na wysokości 55 km.

  Odcięli gaz w setkach domów

  Agencja Itar-Tass, powołując się na przedstawicieli policji, poinformowała, że fala uderzeniowa związana z eksplozją meteoru spowodowała zniszczenia w szściu miastach i czterech mniejszych miejscowościach. Najczęstsze szkody to powybijane szyby. Zniszczonych zostało 300 budynków.

  W rejonie Czelabińska ze względów bezpieczeństwa w setkach domów odcięto dopływ gazu. W trzech gminach tego obwodu ogłoszono stan nadzwyczajny.

  Jak podaje Ria Novosti, w związku z tymi wydarzeniami zmobilizowanych zostało 20 tys. funkcjonariuszy służb kryzysowych. Zarówno władze, jak i Narodowa Agencja Atomowa potwierdziły, że poziom promieniowania tła w regionie, gdzie pojawiły się fragmenty meteoru, pozostał niezmieniony. Zostało to dokładnie zbadane ze względu na elektrownie atomowe zlokalizowane w tych okolicach.

  Rośnie liczba poszkodowanych przez przelot meteorytów. Udzielenia pomocy medycznej wymagało ponad 700 osób. Do szpitali wciąż zgłaszają się poszkodowani. Ewakuowano też niektóre szkoły i przedszkola w poszkodowanych regionach.

  CZYTAJ: Setki rannych po eksplozji meteoru

  Zniszczona fabryka

  Rosyjskie media od samego rana pełne są doniesień z obwodu czelabińskiego na Uralu.

  Świadkowie mówią, że włączały się alarmy samochodowe i pękały szyby w oknach; odnotowano przerwy w działaniu telefonów komórkowych. W Czelabińsku przelot meteoru spowodował też zniszczenie fabryki cynku. W budynku częściowo runął dach i zawaliły się ściany.

  Jeden duży meteor, a nie deszcz

  Najnowsze oceny mówią o jednym dużym obiekcie, który rozpadł się w atmosferze. - Sprawdzone informacje wskazują, że był to jeden meteoryt, który spalił się, gdy zbliżył się do Ziemi i rozpadł się na mniejsze kawałki - powiedziała Elena Smirik, wiceszefowa biura prasowegoministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

  Eksperci nie są zgodni co do tego, czy przelot i eksplozje meteoru miały związek z zapowiadanym na piątkowy wieczór zbliżeniem się do Ziemi asteroidy 2012 DA14.

  Oto wideo, które zostało zarejestrowane przez świadków zdarzenia:

   

   

  Obejrzyj więcej nagrań z przelotu meteoru.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • a czy meteor nad Rosją
  nie ma nic wspólnego z umorzonym we wrześniu 2012 długiem stolicy Korei Płn wobec Moskwy i jej próbami nuklearnymi z 12.02.2013? Czytałam, że stacje które zajmują się wykrywaniem infradźwięków na co dzień służą do monitorowania prób nuklearnych.Czyli zajmują się wykrywaniem infra od święta, nie informując władz, czyli nie zajmują się tym w ogóle, ponieważ faktycznie służy do sprawdzania, jak się mają bombki towarzysza z Korei.
  ~tylewampowiem /2013-02-17 03:36
 • kara boska
  To Bóg się złości,że Benek odszedł.
  ~paolo /2013-02-15 20:44
 • kredyt
  jedno dobre jak walnie cos na ziemie moją hipoteke szlak trafi hehe tylko szkoda ze razem ze mna
  ~darek /2013-02-15 20:34
 • Bóg nie rychliwy ....
  bryndza - Porażające, że człowiek może napisać coś tak obrzydliwego i to w kontekście dwóch tragedii. Po ortografii widać, że nie pisał tego tęgi umysł, ale i tak wstyd.
  Dzisiejsze wydarzenia uświadamiają kruchość naszego świata, więc może przynajmniej wyrzućmy z siebie durną nienawiść wobec bliźniego i bądźmy dla siebie dobrzy ...
  ~Mk58 /2013-02-15 18:54
 • Gniew Boży
  Najpierw abdykacja Papieza, póżniej piorón uderze w kopułę i Korea trzęsie ziemią a teraz ogień z nieba. Czy to nie zawiele w tak krótkim czasie. To gniew swój Bóg oznajmia dla ludzi, którzy zmusili swego zastępce do abdykacji.
  ~mewa /2013-02-15 18:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...