Informacje

 • Miesiąc opadów w niecałą godzinę.
  Gwałtowne burze i podtopienia

  05-06-2018 11:06

  Intensywne opady deszczu w Bretanii

  Woda zalała ulice francuskiego miasta Morlaix Foto: ENEX | Video: ENEX

  W ciągu niespełna godziny spadła miesięczna suma opadów. Tak wyglądała gwałtowna burza, która przeszła przez Bretanii, w północno-zachodnią części Francji. W efekcie pojawiły się podtopienia, konieczna była ewakuacja mieszkańców.

  Burza, która nawiedziła francuską Bretanię w nocy z niedzieli na poniedziałek, spowodowała poważne powodzie. Szczególnie dotknięte przez żywioł zostały departamenty Finistère, Côtes-d'Armor i Ille-et-Vilaine.

  Konieczne były ewakuacje

  Podczas przechodzenia burz ekipy ratunkowe i straż pożarna otrzymały ponad 450 zgłoszeń. Ponad połowa interwencji dotyczyła miejscowości Morlaix w departamencie Finistère, gdzie ewakuowano niektóre domy.

  Stéven Tual, meteorolog Meteo Bretagne, powiedział, że w ciągu niecałej godziny spadło tyle deszczu, ile wynosi suma miesięczna dla tego regionu. W miejscowości Morlaix opady deszczu wyniosły 52 litry na metr kwadratowy, a w pobliskim paśmie górskim Monts d'Arrée - 70 l/mkw.

  Najwyższy poziom w historii

  Woda w rzece Jarlot, która biegnie przez Morlaix, podniosła się z poziomu 0,82 metra, który odnotowano o godzinie 6 w niedzielę, do dwóch metrów jeszcze przed godziną 18 tego samego dnia. Jest to najwyższy poziom w historii zapisów. Wyprzedził poprzednie wezbranie z 6 lutego 2014 roku, kiedy rzeka osiągnęła poziom 1,96 metra.

  Meteo France prognozuje na najbliższe dni kolejne intensywne opady i burze. Wydane zostały pomarańczowe ostrzeżenia w 16 departamentach, głównie w centralnej części kraju.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy. ...