Informacje

 • "Mogą wystąpić kolejne większe, potężne erupcje". Kilauea po eksplozji

  18-05-2018 08:28

  Pył opada na okolicę

  Podczas zetknięcia lawy z wodą powstają niebezpieczne gazy Foto: USGS/Twitter | Video: USGS

  Aktywność hawajskiego wulkanu Kilauea wciąż jest wzmożona. Naukowcy spodziewają się kolejnych, potężniejszych niż czwartkowa erupcji. Pył może dotrzeć nad największe miasto Big Island - Hilo.

  W czwartek o godzinie 6.10 (18.10 czasu polskiego) na szczycie wulkanu Kilauea doszło do gwałtownej eksplozji. Mike Poland, geofizyk z USGS podał, że wybuch trwał prawdopodobnie kilka minut. W pobliskiej miejscowości Pahoa słyszano dudniące dźwięki dochodzące z wulkanu. Podobnie w Hilo, największym miastem Big Island oraz głównego centrum turystycznego, oddalonego o 48 km od wulkanu.

  Jak podały lokalne służby ochrony cywilnej, pył wypluty przez Kilauea podczas eksplozji może pokryć całą okolicę, a wiatr poniesie go nad południowy wschód aż do Hilo. - Chrońcie siebie przed popiołem - przestrzegały służby mieszkańcom wyspy.

  Wysokość, na którą wzbiły się pył i popioły, to ponad dziewięć tysięcy metrów. Mieszkańcom i turystom zalecono nieopuszczanie miejsc, w których się znajdują lub ewakuację, aby uchronić się przed wdychaniem toksycznych gazów.

  "Mogą wystąpić potężne erupcje"

  - W każdej chwili może dochodzić do kolejnych eksplozji, w kilkugodzinnych odstępach czasu -powiedział dziennikarzom Steve Brantley z Narodowego Hawajskiego Obserwatorium Wulkanicznego.

  "Pociski"

  Wcześniej, w środę, wulkan Kilauea wypuścił z krateru Halemaumau chmurę pyłu - na wysokość ponad trzech tysięcy metrów. Ciemny obłok rozprzestrzeniał się po niebie, pokrywając tereny od osiedla Pahala po Discovery Harbor.

  Ponadto odnaleziono "pociski", które zostały wyrzucone przez wulkan. Skały liczyły nawet 60 centymetrów i wylądowały w odległości niecałych stu metrów od Halemaumau. Są one odzwierciedleniem najbardziej dynamicznych eksplozji, jakie obserwowano do tej pory i jednocześnie stanowią zapowiedź kolejnych erupcji napędzanych parą.

  Teren, na którym znajdowały się skały pokryty był jednocentymetrową warstwą pyłu.

  Dlaczego może dojść do eksplozji hawajskiego wulkanu? Czytaj tu.

  Zatrzęsła się ziemia

  Doszło również do wielu trzęsień ziemi, jednak USGS podało, że żadne z występujących w ostatnich kilku dniach nie miało magnitudy wyższej niż 3,5 stopnia w skali Richtera.

  Epicentrum najsilniejszego środowego trzęsienia znajdowało się na płytkiej głębokości pod szczytem wulkanu. W wyniku wstrząsów pojawiły się spękania na autostradzie numer 11, w bliskiej odległości od wejścia do parku narodowego Hawaii Volcanoes. Uszkodzona została również infrastruktura znajdująca się wewnątrz parku.

  Chmury popiołu, które zostały wyrzucone w powietrze w środę, można było obserwować z wielu punktów widokowych wschodniej części wyspy. W związku ze zwiększoną emisją pyłów, które dotarły na większą niż wcześniej wysokość, Hawajskie Obserwatorium Wulkaniczne nadał czerwony kolor kodu lotniczego. Unoszące się pyły stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu i mogą doprowadzić do uszkodzenia silników.

  Spękana strefa ryftu

  Hawajskie Obserwatorium Wulkaniczne poinformowało, że wschodnia strefa ryftu, na której znajdują się domy ponad 2 tysięcy ewakuowanych osób, pozostaje aktywna wulkanicznie. Z powstałych spękań nie wypływa jednak lawa.

  Zagrożeniem jest toksyczny dwutlenek siarki. W związku z tym miejscowa straż pożarna ogłosiła w poniedziałek "czerwony alert", gdyż z pęknięć w okolicy osiedla Lanipuna Gardens wydzielała się bardzo duża ilość dwutlenku siarki.

  "Czerwony alert oznacza bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia i konieczność podjęcia natychmiastowych działań w celu uniknięcia dalszego kontaktu" z drażniącą substancją - napisano w komunikacie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ciekaw kiedy
  ciekawe kiedy płaskoziemcy wyjaśnią takie zjawiska, pewnie stwierdzą, że NASA kazała wysadzić tą górę xD
  Ananel /2018-05-20 13:32
 • Tak to jest...
  ...gdy się osiadlasz na wyspach wulkanicznych. Wcześniej czy później wulkan ożyje... Podobnie może być z Lanzarote...
  garou /2018-05-18 07:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Ochłodzenie, które dopiero się zaczęło, wkrótce może być jeszcze silniejsze....

Wojciech Raczyński

alt

Za frontem napłynie do nas chłodne i wilgotne powietrze....