Informacje

 • Morze chmur w Wielkim Kanionie. Skąd się wzięło?

  19-05-2017 14:40

  Zobacz niezwykły film

  Niesamowity film pokazuje, jak gęste chmury wlewają się do Wielkiego Kanionu. Stało się tak za sprawą inwersji temperatury.

  Harun Mehmedinovic stworzył niesamowity film poklatkowy, na którym widać, jak do Wielkiego Kanionu wlewa się fala gęstych chmur. Stało się to za sprawą inwersji temperatury.

  W normalnych warunkach im wyżej nad poziomem morza, tym jest chłodniej. Powietrze przy powierzchni ziemi nagrzewa się i unosi ku górze, gdzie się ochładza. Wtedy znów opada. Jednak w czasie inwersji warstwa ciepłego powietrza zatrzymuje chłodne i wilgotne powietrze przy powierzchni ziemi, zapobiegając jego rozproszeniu.

  Warunki do powstania inwersji

  Inwersja częściej pojawia się zimą, kiedy powietrze przy gruncie szybko się ochładza, a to wyżej nadal pozostaje ciepłe. Jeśli wiatr jest słaby, nie spowoduje mieszania się powietrza i to chłodniejsze, które jest bardziej gęste, pozostanie bliżej ziemi. Taka sytuacja często zachodzi wtedy, kiedy ciśnienie powietrza na danym obszarze jest wysokie albo występują przeszkody topograficzne, np. góry.

  Kiedy inwersja występuje w Wielkim Kanionie, gęste chmury wpływają do środka i rozlewają się jak fale oceanu. Jest tam sporo miejsca. Wielki Kanion ma 433 kilometry długości i 16 km szerokości. Jego głębokość to 1,6 km.

  Zobacz wideo przedstawiające inwersję temperatury w Gaisbergu w północno-zachodniej Austrii. Na filmie widać warstwę chmur Stratus, która oddziela zimne powietrze zalegające na dole od ciepłego powietrza płynącego nad chmurami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...