Informacje
 • Mur przygniótł 6-latkę. Trzęsienie ziemi na Filipinach

  15-12-2019 12:05 Miało magnitudę 6,8
  Lokalizacja środowego trzęsienia ziemi w Iranie (Google Earth) Foto: PAP/EPA/CERILO EBRANO | Video: Google Earth

  Trzęsienie ziemi, które nawiedziło w niedzielę filipińską wyspę Mindanao, zostawiło po sobie jedną ofiarę śmiertelną i 14 osób lekko rannych. W mieście Davao kilka budynków i dróg jest uszkodzonych.

  Według wstępnego bilansu w wyniku trzęsienia ziemi na wyspie Mindanao na południu Filipin zginęła sześcioletnia dziewczynka. Burmistrz miasta Matanao Vincent Fernandez powiedział, że przyczyną śmierci dziecka było przygniecenie przez zawalony mur.

  Z powodu trzęsienia 14 osób zostało lekko rannych.

  Amerykańska służba geologiczna określiła magnitudę trzęsienia na 6,8. Podano, że epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 28,2 km i w odległości 61 km na południowy zachód od miasta Davao. Jak twierdzą specjaliści, nie ma zagrożenia wystąpienia tsunami.

  Trzęsienie spowodowało zniszczenia w Davao. Drogi i budynki, w tym gmach miejscowych władz, zostały uszkodzone, w mieście nie ma prądu.

  Według Fernandeza skala szkód nie jest jeszcze jasna, ale by pomóc poszkodowanym mieszkańcom potrzeba żywności, wody, plandek i koców.

  W mieście był prezydent

  W czasie trzęsienia ziemi w mieście był prezydent Rodrigo Duterte, który stąd pochodzi.

  - Nic mu się nie stało. Prezydent wraz z córką w czasie trzęsienia byli w domu. Pierwsza Dama Honeylet Avanceña wracała w tym czasie do domu. Mówiła, że jej samochód zaczął się kiwać na boki, ale nic jej się nie stało - poinformował rzecznik prasowy prezydenta Salvador Panelo.

  Częste katastrofy

  Do poprzedniego trzęsienia ziemi na Mindanao doszło pod koniec października. Zginęło wtedy 21 osób, a ponad 400 zostało rannych.

  Filipiny są jednym z najbardziej narażonych na katastrofy regionów na świecie. Każdego roku kraj ten jest atakowany przez około 20 silnych burz tropikalnych i znajduje się w tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych na Pacyfiku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...