Informacje
 • Nagranie z "lądowania" Falcon 9. Rakieta eksplodowała na barce

  17-01-2015 08:20 Kolejna próba podjęta będzie pod koniec stycznia
  Nagranie z "lądowania" Falcon 9. Rakieta eksplodowała na barce

  Zdjęcia z lądowania Falcon 9

  twitter.com/elonmusk

  SpaceX udostępnił serię zdjęć oraz wideo z nieudanej próby lądowania rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9. Na nagraniu widać, jak Falcon 9 eksploduje na powierzchni pływającej po Atlantyku barki.

  Na udostępnionym przez SpaceX nagraniu widać, jak Falcon 9 zderzył się z barką, po czym eksplodował. Początkowo pracownicy SpaceX uważali, że nie będzie nic widać na nagraniu ze względu na panujące ciemności. Okazało się inaczej, a wideo i fotografie udostępniono.

  Wcześniej rakieta wyniosła w przestrzeń kosmiczną kapsułę Dragon, na której były zapasy dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie Falcon 9 miał pierwszy raz w historii wylądować na Ziemi.

  Zabrakło płynu hydraulicznego

  Lądowanie nie poszło zgodnie z planem. W statecznikach rakiety zabrakło płynu hydraulicznego tuż przed samym lądowaniem. Kolejna próba odzyskania rakiety nośnej powinna odbyć się za około dwa, trzy tygodnie. Naukowcy następnym razem doleją większą ilość tego płynu.

  - Przed ziemią, statecznik stracił moc i spowodował zderzenie rakiety z barką - pisze na portalu społecznościowym Elon Musk, dyrektor generalny i założyciel SpaceX. - Silniki walczą o przywrócenie odpowiedniego kursu, ale rakieta uderza w barkę pod kątem 45 stopni, rozbijając stateczniki i część silnika. Pozostałości paliwa i tlen powodują eksplozję. Sama barka wymaga drobnych napraw. Następna próba lądowania za 2-3 tygodnie - dodaje.

  Barka wymaga drobnych napraw

  Lądowisko nie doznało żadnych poważnych uszkodzeń i będzie potrzebować niedużych napraw. Barka jest stosunkowo niewielka, mierzy 91 m długości i 52 m szerokości. Rakieta była kierowana na platformę z wysokości 240 km.

  SpaceX w 2014 roku wykonał dwa miękkie lądowania na lądzie. Ze względu na trudny charakter testu na oceanie, firma nie gwarantuje powodzenia misji.

  Tańsze loty w kosmos

  SpaceX od dawna interesuje się stworzeniem rakiety nośnej wielokrotnego użytku, aby zmniejszyć koszty lotów kosmicznych. Testowe lądowanie na barce nie było głównym celem misji. Rakieta wyniosła w przestrzeń kosmiczną kapsułę Dragon, która dostarczyła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zapasu pożywienia oraz narzędzia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do ~max
  tak ludzkość idzie do przodu, coraz więcej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych (w skali świata jest to już ponad 20%) prace nad fuzją jądrową też idą do przodu... ale co z tego jak u nas w Polsce nawet za 1000 lat będziemy palić węglem bo przecież górnicy muszą z czegoś żyć...
  AlfK /2015-01-17 17:45
 • Co by było, gdyby
  to rosyjska rakieta się rozbiła? Kupa szumu medialnego i jaki to złom, ten rosyjski sprzęt.
  ~Leszek /2015-01-17 16:24
 • Ciekawe kiedy to niby Ruscy sprowadzili na Ziemię
  fragment rakiety, który ponownie wykorzystali?
  ~nick /2015-01-17 16:12
 • cieniasy
  200 lat za ruskimi w rakietach.
  ~lupo /2015-01-17 14:09
 • Wygaszona
  Rakietę skuteczno "wygaszono" o Platformę.
  ~astronombosy /2015-01-17 13:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...