Informacje
 • Najgorętszy dzień w historii Australii.
  "Upał ma się jeszcze nasilić"

  18-12-2019 08:27 We wtorek było średnio 40,9 stopni Celsjusza
  Nie wiadomo kto jest autorem tajemniczego listu Foto: PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI | Video: Stella Thomos/antarctica.gov.au

  Średnia maksymalna wartość temperatury we wtorek w Australii sięgnęła 40,9 stopni Celsjusza. Jak stwierdzili meteorolodzy, według wstępnych danych był to najcieplejszy dzień w historii kraju. Australia od kilku tygodni zmaga się z suszą i pożarami buszu.

  Australijskie Biuro Meteorologiczne (BOM) podało, że wtorek był najgorętszym dniem w historii kraju. Średnia wartość maksymalnej temperatury sięgnęła 40,9 stopni Celsjusza. Poprzedni rekord padł 7 stycznia 2013 i wynosił 40,3 st. C. Rekordową temperaturę zanotowano w momencie, gdy Australia zmaga się z poważną suszą i pożarami buszu.

  Jak stwierdzili meteorolodzy, przez większą część dnia na terytorium Australii termometry wskazywały ponad 45 stopni.

  - Ta masa gorącego powietrza jest tak obszerna. Wstępne dane pokazują, że wtorek był najgorętszym dniem w historii Australii. Ciepło ma się jeszcze nasilić - podano w komunikacie.

  >>> Czytaj także: To był drugi najcieplejszy listopad w historii pomiarów

  Skutki upałów

  Grudniowe rekordy ciepła postawiły na baczność służby ratunkowe. We wtorek do szpitali zgłosiło się około 30 osób z dolegliwościami spowodowanymi wysoką temperaturą. W kolejnych dniach liczba hospitalizacji może wzrosnąć.

  W Nowej Południowej Walii i Australii Południowej obowiązuje zwiększone ryzyko pożarowe.

  Premier Australii Scott Morrison jest krytykowany za reakcję na klęski żywiołowe i politykę klimatyczną rządu. Od października w pożarach zginęło sześć osób, ponad 700 domów zostało zniszczonych.

  Na wschodnim wybrzeżu Australii wciąż szaleje ponad 100 pożarów, a wysokie temperatury zwiększają zagrożenie. Według ocen BOM i straży pożarnej rekordowe temperatury powodują, iż pożary stały się trudniejsze do ugaszenia.

  Niepokojące prognozy

  W środę w Adelaide termometry mają wskazać 42 st. C. W Coober Pedy w centrum stanu Australia Południowa warunki mają być jeszcze bardziej ekstremalne - 47 stopni.

  Jednak największe upały mają pojawić się pod koniec tygodnia. Meteorolodzy poinformowali, że w kolejnych dniach termometry w południowej i centralnej Australii mogą wzrosnąć o 8-16 stopni powyżej średniej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Upały w Australii to nie nowość
  Meteorolodzy z Australii są w błędzie.Nie do końca zorientowani są jak wyglądał ich klimat w historii.Najgorętsze dni były w 1896 roku,kiedy w styczniu we wschodniej Australii temperatura wzrosła do 50.5 st.C, a w zachodniej do 51.7 st.C. w cieniu.
  ~Lech /2019-12-19 19:18
 • masakra?
  Co jakie ocieplenie czy klimat jak dalej wycinamy drzewa a jak co tam Smog,klima,zjazdy wyjazdy to jedna wielka sciema to jest chore oczywiscie drzewo ktos ma juz przy kominku wiadomo zima idzie,ale jak dziadek emeryt pusci dymek z komina to ukarac to jest chore ciemnote wciskac.
  ~menda /2019-12-18 18:47
 • żadna nowość
  Żadna nowość, taki tam klimat. Jak jest upał, to jest susza i pożary, jak jest deszcz to są powodzie.
  ~ozz /2019-12-18 15:53
 • U nas niedługo będzie podobnie
  Ignorancja ludzkości w kwestii zmian klimatycznych przeraża mnie
  Rdeq /2019-12-18 09:28
 • ciekawy?
  Widzimy na calym swiecie problemy a w kraju co mamy kazdy dzien problemy ze wszystkim i wszystkimi po prostu bandziorstwo jak tu zyc normalnie,morderstwa,strzelaniny,mafie,narkotyki,wyludzenia,oszustwa tak to leci juz ladnych paru lat i nic sie nie robi,tylko jedno Smog i ocieplenie klimatu temat zastepczy.
  ~bolok /2019-12-18 09:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego postępującego od...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...