Informacje
 • NASA podała wyniki badań. Styczeń
  2016 roku był rekordowo ciepły

  17-02-2016 10:15 NASA podsumowała miesiąc

  Styczeń 2016 rekordowo ciepły

  NASA/Shutterstock

  Styczeń 2016 r. był najbardziej nietypowo ciepłym miesiącem w historii pomiarów, poinformowała NASA. Co to oznacza? Odchylenie temperatury notowanej od średniej okazało się zadziwiająco duże.

  Pierwszy miesiąc 2016 roku był aż o 1,13 stopni Celsjusza cieplejszy niż przeciętnie (średnią wyliczono na podstawie danych z lat 1951-1980), donoszą badacze z NASA. To największa miesięczna anomalia cieplna w historii pomiarów, czyli od 1880 r.

  Nie wszyscy zgodni

  Najpoważniejsze instytuty meteorologiczne na świecie doszły do podobnych wniosków. Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych wyliczyło, że w styczniu został pobity nowy rekord anomalii ciepła na świecie. Temperatura była o 0,72 st. C wyższa od średniej z lat 1981-2010.

  Natomiast Japońska Agencja Meteorologiczna wyliczyła, że styczeń 2016 r. był najcieplejszy w historii pomiarów, ale jego odejście od średniej było dopiero czwarte w historii pomiarów po grudniu (+0,66 st. C), listopadzie (+0,54 C.) i październiku (+0,53 C. ) 2015 roku.

  Wyjątkowo ciepło na północy

  NASA ponadto obliczyła, że styczeń był wyjątkowo ciepły na półkuli północnej w polarnych szerokościach geograficznych, w szczególności na Alasce, w Kanadzie i na Grenlandii oraz na północno-środkowej Syberii, gdzie temperatura była co najmniej o 4 st. C powyżej średniej dla stycznia.

  Co więcej - temperatura na północ od 75. stopnia szerokości geograficznej północnej była ponad 7 st. C powyżej średniej.

  Natomiast średni wzrost o 2 st. C w pierwszym miesiącu 2016 r. NASA zarejestrowała w części południowo-zachodniej Azji, w pobliżu Morza Kaspijskiego,zachodniej Europie, większości zachodniej Afryki, zachodniej części Ameryki Południowej, Indonezji oraz równikowej, wschodniej i centralnej części Pacyfiku, co związane było z silnym El Nino.

  Gdzie było chłodniej?

  Nie wszędzie było cieplej. W styczniu znalazły się też chłodniejsze niż zazwyczaj miejsca. Tak było w znacznej części Skandynawii, centralnej Rosji, na Kamczatce, w północno-wschodniej Afryce, na Antarktydzie i na północy Atlantyku od Nowej Fundlandii po Islandię.

  Setki miesięcy z ciepłem powyżej średniej

  Styczeń 2016 r. kontynuuje ciąg 371 kolejnych miesięcy z temperaturą wyższą od średniej. Ostatni zimniejszy niż na ogół miesiąc NASA odnotowała w lutym 1985, a ostatni zimniejszy od średniej styczeń był 40 lat temu, w 1976 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ziemia, kula ognia, zmienia się od 4.6 mld lat.
  Po co wiec te bzdury zwane globalnym ociepleniem wymyslac?
  ~Paw37 /2016-02-17 10:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...