Informacje
 • NASA zamyka dwa centra kosmiczne przez koronawirusa. Możliwe opóźnienia w locie na Księżyc

  20-03-2020 08:14 Pandemia COVID-19
  Według Europejskiej Agencji Kosmicznej ludzki mocz może pomóc zbudować bazę na Księżycu Foto: NASA/Bill Anders | Video: ESA

  Pandemia koronawirusa może opóźnić plany NASA dotyczące lądowania człowieka na Księżycu w 2024 roku. Zarządzono tymczasowe zamknięcie dwóch miejsc produkcji rakiet. Powodem był pozytywny test na koronawirusa jednego z pracowników NASA.

  Ośrodek badań kosmicznych John C. Stennis Space Center (SSC) i kompleks produkcyjny Michoud Assembly Facility (MAF) zostały zamknięte z powodu wykrycia u pracownika koronawirusa SARS CoV-2. Sytuacja będzie wymagała od NASA "tymczasowego zawieszenia produkcji i testowania systemu startów kosmicznych i sprzętu Oriona".

  >>>RAPORT: KORONAWIRUS SIĘ ROZPRZESTRZENIA

  - Zdajemy sobie sprawę, że wpłynie to na misje NASA. Nasze zespoły pracują nad analizą sytuacji i zmniejszeniem ryzyka. Naszym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo pracowników NASA - powiedział Jim Bridenstine. Nie poinformował, jak długo będą zamknięte zakłady produkcji rakiet.

  Lot na Księżyc

  Jeszcze na początku marca Bridenstine mówił, że Ameryka od czasu programu Apollo nigdy nie była tak blisko ponownego wysłania astronautów na Księżyc.

  - Do 2024 roku wyślemy pierwszą kobietę i kolejnego mężczyznę na południowy biegun Księżyca - zapowiadał.

  W lutym prezydent USA Donald Trump przedstawił propozycję budżetu na 2021 rok, w którym przewidziano zwiększenie nakładów na NASA o 12 procent. Prezydent obiecywał, że do 2024 roku Amerykanie znów wylądują na Księżycu. Jest to celem programu "Artemis" - jednego z przykładów współpracy sektora prywatnego z rządem federalnym w badaniach Kosmosu.

  Według planów NASA Amerykanie mają tym razem wylądować w rejonie księżycowego Bieguna Południowego. Naukowcy sądzą, że w tamtejszych kraterach może istnieć woda w postaci lodu.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...