Informacje

 • "Natychmiast wybiegliśmy na zewnątrz".
  Tragiczne skutki trzęsienia ziemi

  16-12-2017 11:22

  Do trzęsienia doszło u wybrzeża Jawy

  15 lat trzęsień ziemi Foto: Foto: PAP/EPA/STR, film: Reuters | Video: NOAA Science On a Sphere

  Trzy osoby zginęły, a setki budynków zostały zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5, które w piątek nawiedziło południowe wybrzeże Jawy - poinformowały władze. W sobotę doszło do kolejnych, słabszych wstrząsów.

  Piątkowe wstrząsy nastąpiły tuż przed północą lokalnego czasu (około godziny 18 czasu polskiego). Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 92 kilometrów pod dnem morskim, około 50 kilometrów na południowy zachód od miasta Tasikmalaya w prowincji Jawa Zachodnia.

  Krajowe centrum Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki wydało ostrzeżenie przed tsunami, zmuszając tysiące ludzi do ewakuacji z niektórych nadmorskich obszarów. Ostatecznie nie zaobserwowano jednak tego potencjalnie niebezpiecznego zjawiska.

  Wstrząsy były odczuwalne w środkowej i zachodniej części wyspy. Zakołysały się budynki w stolicy kraju Dżakarcie, która jest oddalona o około 300 km od epicentrum.

  Tragiczne skutki

  Rzecznik agencji zapobiegania klęskom żywiołowym Sutopo Purwo Nugroho poinformował na sobotniej konferencji prasowej, że trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych. W wyniku wstrząsów zniszczone zostały setki budynków, w tym szkoły, szpitale i budynki rządowe. Ze szpitala w Banyumas ewakuowano dziesiątki pacjentów. Trafili oni do namiotów.

  Gdy doszło do wstrząsów, mieszkaniec Dżakarty Web Warouw przebywał na 18. piętrze swego bloku. - Nagle zaczęło nam się kręcić w głowach. (...) Zdaliśmy sobie sprawę, że to trzęsienie ziemi i natychmiast wybiegliśmy na zewnątrz - opowiadał agencji AFP ten 50-latek.

   

  Kolejne wstrząsy

  W sobotę rano doszło do kolejnego trzęsienia na południu prowincji Jawa Zachodnia o magnitudzie 5,7. Nie spowodowało ono tsunami - poinformowało Krajowe centrum Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki.

  Na Jawie, która jest najgęściej zaludnioną wyspą Indonezji, żyje ponad połowa spośród 250 milionów obywateli kraju.

  Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest na tzw. ognistym kręgu wulkanów i styku płyt tektonicznych. Jest to rejon silnej aktywności sejsmicznej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze w maju możliwe jest wyraźne ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu Tews znad Skandynawii....