Informacje

 • Naukowcy już wiedzą, dlaczego odchody wombatów mają kształt sześcianów

  20-11-2018 12:42

  I nie chodzi tu o kwadratowe odbyty

  Wombat Patrick w poszukiwaniu miłości (nagranie archiwalne z 2015 roku) Foto: AlterVista (CC BY-SA 3.0 DE) | Video:  

  Wombaty to torbacze, które skrywają osobliwe tajemnice. Pytanie, dlaczego ich kał ma sześcienny kształt, zafrapowało naukowców. Okazało się, że odpowiada za to ostatni odcinek jelita tych zwierząt.

  Wombaty mają wiele zastosowań dla swoich sześciennych odchodów. Tworzą z nich stosy, którymi wyznaczają terytorium. Im większy stos, tym lepszy, a dzięki temu, że w ciągu nocy potrafią wyprodukować około 100 kostek, ich budowa przebiega sprawnie. Układają je przy norach, aby umocnić je przed osunięciami skał, ziemi i kłód.  W pewien sposób mają również przyciągać potencjalnego partnera.

  Jednak nie wykorzystanie, a sposób powstania takich kształtów zaciekawił naukowców. W swoich badaniach wykluczyli krążącą hipotezę, jakoby wombaty miały kwadratowe odbyty.

  - Moja ciekawość pojawiła się, gdy dowiedziałam się, że fekalia mogą być sześcienne - powiedziała doktor habilitowana inżynierii mechanicznej w Georgia Institute of Technology w Atlancie Patricia Yang. Postanowiła zbadać, czy różnice w strukturach tkanek miękkich wombatów wyjaśniają ich dziwnie ukształtowane odchody.

  Ostatnie 8 procent jelita

  Do nowego badania doktor Yang i jej zespół musieli zbadać układ trawienny wombatów. Wykorzystano osobniki, które zmarły po uderzeniu przez pojazdy na drogach w Tasmanii.

  Dokładne analizy wykazały, że stan ekskrementów wombata zmienia się z płynnego na stały w ostatnich 8 procentach jelita. Kał gromadzi się tam w postaci bloków wielkości dużych kostek cukru. Opróżniając jelita i napompowując je długimi balonami (takimi, z których można zrobić różne kształty i zwierzęta dla dzieci), naukowcy zmierzyli, jak rozciągają się tkanki w różnych partiach ciała wombatów.

  Raz sztywne, raz miękkie

  Praca naukowa, którą zespół zaprezentuje na spotkaniu American Physical Society’s Division and Fluid Dynamics (DFD) w Georgii, wyjaśnia, że ostatnia część jelita wombata nie rozciąga się równomiernie, w porównaniu do reszty organu. Podczas pomiaru na całym obwodzie niektóre partie jelita działają inaczej niż pozostałe. Odkrycia potwierdziła próba kontrolna, jaką były badania na jelitach wieprzowych, w których nie stwierdzono podobnych zachowań w rozciąganiu.

  Doktor Yang dodała, że jelita wombatów nie mają jednolitej sztywności - raz są miękkie, raz twarde. Ta zmienność pozwala im stworzyć kał w kształcie sześcianów.

  Drążą dalej

  Badania nad jelitami wombatów nie są jednak zakończone. W celu wytworzenia kału obwód organu wymagałby czterech rozciągliwych obszarów przeplatanych czterema sztywnymi. W ten sposób sztywne obszary tworzyłyby płaskie powierzchnie, a rozciągliwe - narożniki.

  Jednak testy z wykorzystaniem balonów wykazały, że jelita wombatów posiadają trzy elastyczne i dwie sztywniejsze części. Naukowcy sugerują, że inne sztywne i rozciągliwe fragmenty stają się widoczne wtedy, gdy wombaty używają więcej siły i mocniej muszą się mocniej naprężyć w trakcie defekacji.

  Brać przykład z wombatów

  W przemyśle sześcienne struktury wytwarzane są przez formowanie lub wytłaczanie. Ale w naturze kształt ten jest niezwykle rzadki, a wombaty są jedynym znanym gatunkiem zdolnym do wytwarzania kostek organicznie.

  Doktor Yang twierdzi, że odkrycia dotyczące jelit wombatów mogą zainteresować nie tylko środowisko naukowe. Na ich przykładzie można stwierdzić, że pojawił się trzeci sposób tworzenia kostek. - Byłaby to ciekawa metoda do zastosowania w procesach produkcyjnych - powiedziała autorka badań. Dodała, że od wombatów możemy się jeszcze wiele nauczyć, a potem przenieść to na nasze życie codzienne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • UNIA BADAŁA JUŻ SPRAWĘ !
  Doszła do wniosku,że to efekt nacisku unijnego
  ~lowelas /2018-11-20 17:40
 • do idioty pogiętego - typowego polaczka jakich za PIS jest pełno
  Giorgia kretynie, to stan w USA - odpindol się raz na zawsze od UE
  ~antyPIS /2018-11-20 16:33
 • Problem?
  My to mamy wiecznie problemy od 1 kilograma czy to jest kilogram do odchodow zwierzakow,naprawde czy to nie durny temat,sami naukowcy i specjalisci w EU to jest chore.
  ~pogiety /2018-11-20 15:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....