Informacje
 • Naukowcy odkryli siedem nowych żab.
  Są maleńkie i kolorowe

  07-06-2015 18:16 Żaby zamieszkują deszczowe lasy Brazylii

  Zdj.: Odkryty Brachycephalus leopardus, film: Siedem nowo odkrytych żab

  Marcio R. Pie, CC BY SA

  Naukowcy w deszczowych lasach w Brazylii odkryli siedem nowych gatunków maleńkich żab. Płazy żyją w odosobnionym ekosystemie mglistego lasu.

  Te małe kolorowe płazy są z rodziny Brachycephalus. Rodzina ta została rozpoznana już w 1800 roku i zamieszkuje mgliste lasy południowej Brazylii.

  Naukowiec Marcio Pie z Federalnego Uniwersytetu w Paranie w miejscowości Kurytyba w Brazylii podejrzewał, że w lasach deszczowych w stanie Parana i Santa Catarina znajduje się więcej nieodkrytych gatunków żab z tej rodziny. Wybrał się więc na poszukiwania.

  Na miejscu odkrył wiele nowych gatunków, z których siedem żab zostało oficjalnie zgłoszonych. Wszystkie płazy są mniejsze niż 1 cm i mają jaskrawe kolory. Barwy te prawdopodobnie informują drapieżniki o niebezpiecznych neurotoksynach w skórze.

  Brachycephalus mariaeterezae i inne

  Nowo odkryta Brachycephalus mariaeterezae jest w kolorze jasnopomarańczowym z niebieskim pasem wzdłuż kręgosłupa. Brachycephalus olivaceus natomiast charakteryzuje się zielono-oliwkową barwą. Brachycephalus auroguttatus jest żółty, z tym że głowa i kończyny są brązowe.

  Brachycephalus verrucosus jest w kolorze pomarańczowym z brązowo-zielonymi cętkami. Skóra żaby Brachycephalus fuscolineatus ma odcień żółty, ale wzdłuż grzbietu biegnie brązowo-zielony pas. Brachycephalus Leopardus charakteryzuje się żółtą skórą, pokrytą ciemnymi plamami. Brachycephalus boticario jest pomarańczowa z ciemniejszymi, nierównymi bokami.

  "To dopiero początek"

  Wszystkie te żaby mieszkają w liściach w ściółce mglistego lasu. - Tyle odkrytych gatunków żab może wskazywać, że jest ich dużo więcej - powiedział Pie. - To jest dopiero początek - powiedział naukowiec Luiz Riberio z Instytutu Badań Matki Natury. - Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w trakcie formalnego opisywania nowo odkrytych gatunków - dodaje.

  Górskie siedliska tych żab są kluczem do zachowania swojej różnorodności. Odizolowane są dolinami, żyją w zamkniętych społecznościach. Takie siedliska podatne są na wszelkie zagrożenia, takie jak zmiany klimatu. Dużym niebezpieczeństwem jest również działalność człowieka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...