Informacje

 • Naukowcy ponawiają ostrzeżenie sprzed 25 lat. "Wkrótce może być za późno"

  13-11-2017 20:31

  Sytuację uznają za alarmującą

  Rośliny mają bardzo duży wpływ na redukcję globalnego ocieplenia TVN24

  Ponad 15 tysięcy naukowców ze 184 krajów opublikowało w poniedziałek deklarację, w której ostrzegają, że zaniechanie działań na rzecz ochrony środowiska i ekosystemów grozi destabilizacją Ziemi.

  Sygnatariusze nawiązują do wydanego 25 lat temu, w 1992 roku, podobnego "Ostrzeżenia naukowców świata dla ludzkości".

  Wskazują na to, że w takich kwestiach, jak dostępność wody pitnej, wylesianie, malejąca liczba ssaków, emisja gazów cieplarnianych - sytuacja jest alarmująca. Oceniają, że wszystkie odpowiedzi na związane z nimi problemy od 1992 roku rozczarowują, z wyjątkiem międzynarodowych środków podjętych w celu ustabilizowania warstwy ozonu w stratosferze.

  Oświadczenie ukazało się w czasopiśmie "BioScience".

  Zagrożenia nie ustają

  "Ludzkość nie robi tego, co należy pilnie zrobić, aby uratować zagrożoną biosferę" - twierdzą jego autorzy.

  - Przeanalizowaliśmy ewolucję sytuacji w ciągu ostatnich dwóch dekad i oceniliśmy reakcje ludzkości, analizując istniejące dane oficjalne - powiedział Thomas Newsom, profesor z Deakin University w Australii, współautor deklaracji. Jak dodał, "wkrótce może być za późno, by te niebezpieczne tendencje odwrócić".

  Sygnatariusze oświadczenia uważają, że ogromna większość zidentyfikowanych już wcześniej zagrożeń nie ustała, a "większość z nich jest coraz gorsza", ale jednak tendencje te można jeszcze odwrócić i umożliwić ekosystemom odzyskanie równowagi.

  Od 25 lat ilość dostępnej wody pitnej na świecie per capita zmalała o 26 proc. Jednocześnie liczba stref martwych wód w oceanach wzrosła o 75 proc. Martwe strefy to obszary o zbyt niskiej zawartości tlenu dla organizmów, czy to roślinnych, czy zwierzęcych. Rozciągają się często na kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilometrów kwadratowych. Są rezultatem procesów eutrofizacji, czyli nadmiernej żyzności zbiorników wodnych, "przeżyźnienia" spowodowanego wzrostem zawartości środków piorących i innych detergentów z fosforanami oraz intensyfikacją nawożenia i erozją gleby.

  Więcej rezerwatów

  Naukowcy wymieniają też utratę blisko 120,4 mln hektarów lasów przekształconych w przeważającej części w grunty rolne i wyraźny wzrost emisji dwutlenku węgla (CO2) i średniej globalnej temperatury.

  Wskazują oni również na wzrost o 35 proc. ludności świata i zmniejszenie się o 29 proc. liczebności ssaków, ssaków, gadów, płazów, ptaków i ryb.

  Wśród zalecanych środków autorzy apelu sugerują stworzenie większej liczby rezerwatów przyrody, lądowych i morskich oraz wzmocnienie przepisów antykorupcyjnych i bardziej rygorystyczne ograniczenia w handlu produktami dzikiej fauny i flory.

  Aby ograniczyć wzrost populacji w krajach rozwijających się, opowiadają się za większym upowszechnieniem planowania rodziny i programów edukacyjnych dla kobiet.

  Naukowcy opowiadają się również za środkami zachęcającymi do stosowania diety opartej na roślinach i powszechnego stosowania energii odnawialnej i innych technologii ekologicznych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @Piotr kiedy ten śnieg był? 20 lat temu
  Bo globalne ocieplenie jest, a że anomalia występują to tylko potwierdzenie.
  ~Nick /2017-11-18 11:54
 • bzdury
  ~GameUsz chciałabym zobaczysz jak doganiasz swoją ofiarę i rozgryzasz jej tętnicę swoimi drapieżnymi kłami. ty Biedronkowy drapieżniku ty :*
  ~t3syca /2017-11-14 10:55
 • Pan
  Od 25 lat ostrzegają o ociepleniu, a tu śnieg 15 kwietnia...
  ~Piotr /2017-11-14 09:23
 • Tygrysy to też drapieżniki, ale...
  To że jesteśmy najwyższymi istotami na Ziemi obliguje nas do tego, by o nią dbać. Niektórzy mówią, że człowiek musi jeść mięso, musi zabijać, musi panować... bo jest drapieżnikiem. Ale to człowiek zniszczył ta planetę głownie dlatego, ze przestał być drapieżnikiem! Zakup pól kilograma polędwicy w markecie nie czyni nas drapieżnikami, tylko konsumentami!
  ~Tristan /2017-11-14 09:12
 • juz nie ma dzikich plaz
  juz za pozno , a co dopiero za 25 lat. I jestem pewny , ze nic sie nie zmieni przez te 25 , a nawet 50 lat. Popatrzcie na Chiny, na Indie itd. Jest nas 7 mld. a za 25 lat podwojenie , jak nie potrojenie. Gdzie jest jeszcze czysta woda? Manerwy wojskowe na morzach, gdzie ten caly zlom idzie, pod wode? Itp. Itd.
  ~Andrzej /2017-11-14 06:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Ulf znad południowej Ukrainy. ...