Informacje
 • Nawałnica w Macedonii. Przynajmniej pięć osób nie żyje

  05-08-2015 10:52 Osuwiska i lawiny błotne przetoczyły się przez ulice

  Pięć osób zginęło w wyniku powodzi, która uderzyła w poniedziałek na region w pobliżu miasta Tetowo, północno-zachodniej Macedonii. Ulice zostały pokryte gruzem i błotem a przez błyskawicznie wzrastający poziom wody wiele rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

  Powódź pojawiła się w poniedziałek (3 sierpnia) w regionie miasta Tetowo w północno-zachodniej Macedonii. Przez nagłe ulewy z brzegów wystąpiła rzeka Pana. Woda błyskawicznie zalała pobliskie miejscowości, powodując ogromne zniszczenia.

  Ofiary śmiertelne

  Powódź zabiła troje dzieci w wieku 1,5 roku, 7 oraz 14 lat. We wsi Sipkovica znaleziono też ciało 80-letniego mężczyzny, który prawdopodobnie wracał z meczetu i został przewrócony przez spływy błotne. To nie koniec tragicznego bilansu. Do szpitala trafiło też 10 rannych, z których nie udało się uratować jednej osoby.

  Gruz i błoto na drogach

  Tysiące mieszkańców zostało pozbawionych prądu. Zalane zostały ulice, a osuwiska błotne odcięły dojazd do co najmniej siedmiu miejscowości w regionie. Wiele rodzin musiało opuścić swoje domy z powodu wciąż podnoszącego się stanu wody. Nawałnica uniemożliwiła również przejazd drogą prowadzącą do Kosowa. Jak się szacuje, powódź była najtragiczniejsza od lat.

  - Poniedziałkowa nawałnica była najgorszą w ciągu ostatniej dekady - stwierdził Marjan Josifowski, rzecznik policji w Tetowie.

  W poniedziałkowy wieczór premier Macedonii Nikola Gruevski udał się w rejon Tetowa i oceniał sytuację jako bardzo poważną. We wtorek odbyło się w tej sprawie pilne posiedzenie rządu. Omawiana tam była m.in pomoc terenom dotkniętym klęską.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • armagiedon
  Co to się dzieje na tym świecie. Normalnie armagiedon czy co!!!
  ~armagiedon /2015-08-05 12:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami najpierw duże ochłodzenie, ale potem możemy liczyć na babie lato....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...