Informacje
 • Nie pogoda, a pora roku może wpływać na migrację pstrągów tęczowych

  13-09-2020 21:24 Przypadek z rzeki Santa Clara w Kalifornii
  Pstrąg tęczowy Foto: Shutterstock | Video: Mike Anderson, Zach Matthews, Mike Cline

  Zagrożone wyginięciem kalifornijskie pstrągi tęczowe mogą wykorzystać swój "wewnętrzny zegar" do podjęcia decyzji o migracji - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Cincinnati. Według nich na wędrówkę wpływa wydłużający się wiosną dzień, a nie jak wcześniej sądzono warunki pogodowe.

  Profesor Michael Booth, biolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, od lat bada trasy migracji pstrąga tęczowego. Gatunek ten masowo wędruje do Oceanu Spokojnego, by tam polować i żerować, a następnie wraca do rodzimych, słodkowodnych strumieni na tarło.

  Biolog przez 19 lat skrupulatnie zapisywał informacje ze specjalnie zaprojektowanej pułapki, zastawionej na ryby na rzece Santa Clara w południowej Kalifornii. Dzięki nim zidentyfikował potencjalne czynniki środowiskowe, które skłaniają niektóre ryby do żmudnej podróży do Pacyfiku. Dzięki pułapce można było policzyć ryby i, w razie potrzeby, przenieść je w dół rzeki poza płytkie lub suche miejsca.

  Biolog odkrył, że migracja pstrąga jest wywołana wydłużającym się wiosennym dniem, a dokładniej większą ilością światła słonecznego. Czynniki takie jak opady miały niewielki wpływ na migrację. Wyniki swoich obserwacji Booth opublikował w czasopiśmie naukowym "North American Journal of Fisheries Management".

  Srebrny połysk

  Rzeka Santa Clara jest jednym z przybrzeżnych zbiorników wodnych w południowej Kalifornii. Jest ważnym źródłem wody dla rolnictwa regionu słynącego z truskawek, cytryn, papryki i awokado. Jednak poszczególne jej odcinki wysychają, tym samym odcinając dostęp rybom, dopóki nie zasilą jej sezonowe opady.

  - Santa Clara jest ogromną "rzeką-pustynią" - powiedział Booth. - Kanał rzeki jest pokryty piaskiem i żwirem. W dolnych partiach ma około 300 metrów szerokości i ciągle się zmienia - dodał.

  Rzeka zasilana jest przez zimne górskie potoki - typowe środowisko pstrąga tęczowego. Niektóre ryby pozostają w tych dopływach przez całe życie, rozmnażają się i umierają niedaleko miejsca, w którym przyszły na świat. Inne przechodzą fizjologiczne przemiany, które pozwalają im tolerować słoną wodę oceanu. Te dwuśrodowiskowe, migrujące gatunki nazywane są gatunkami anadromicznymi. Taki jest też podział w przypadku pstrąga tęczowego. Zwykle ryby te są zielone i różowe, ale istnieją subpopulacje, które mogą nabrać srebrzystego połysku. I to te z połyskiem migrują. Ryby te są gatunkiem zagrożonym, objętym w południowej Kalifornii ochroną.

  Biolog zauważył, że migracje do Oceanu Spokojnego mają duże zalety genetyczne. Pstrągi, które rozwijają się w obfitym w żywność oceanie, szybciej rosną niż te, które pozostały w strumieniach słodkowodnych. Dodał, że ryby migrujące mają też przewagę w przekazywaniu swoich genów kolejnym pokoleniom, kiedy wracają na tarło.

  - Trzyletni pstrąg żyjący tylko w środowisku słodkowodnym może mieć około 30 centymetrów długości, a migrujący może być trzy razy dłuższy - powiedział Booth. - Ich płodność jest bezpośrednio związana z rozmiarem. Im większa ryba, tym więcej ikry może wyprodukować - mówił.

  W badaniu zalecono ograniczenie poboru wody z rzeki Santa Clara w okresie migracji, które przypadają od połowy marca do maja. Booth dodał, że przepływ wody w rzece powinien być utrzymywany wszędzie, aby umożliwić pstrągom bezproblemowy powrót w górę rzeki.

  Specjaliści ostrzegli, że możliwości migracji pstrąga mogą się zmniejszać w wyniku postępowania zmiany klimatu.

  - W rzece Santa Clara czeka wiele wyzwań. Poziom wody podnosi się i obniża - powiedział. - Ta rzeka jest pełna różnych osadów. Podczas wielkiej burzy koryto rzeki może spaść o sześć metrów. Woda wygląda jak koktajl spływający w dół rzeki - stwierdził.

  Migrują niezależnie od stanu wody

  Profesor Booth twierdził, że przed migracją pstrągi prawdopodobnie czekają, aż zmącona osadami woda w rzece opadnie. Postawił więc hipotezę, że ulewne deszcze wstrzymują ruch migrujących pstrągów tęczowych do oceanu.

  - Myśleliśmy, że ryby będą migrować, gdy rzeka płynie normalnie, a przestaną, gdy rzeka będzie bardziej zamulona czy zmętniona. Okazało się, że tak nie jest. Migrowały niezależnie od tego - powiedział Booth. 
  Biolog stwierdził, że nie ma pewności czy ryby, które docierają do wysuszonych miejsc, wracają w górę rzeki, czy po prostu giną.

  Badanie jest istotne, ponieważ może pomóc organom regulacyjnym w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących zużycia wody.

  Booth stwierdził, że na razie nie ma powodów do niepokoju w przypadku obecności pstrągów w rzece Santa Clara.

  - Pstrągi są bardzo odporne. Trzymają się już od jakiegoś czasu - podsumował.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...