Informacje

 • Nie tylko do Polski wróciła zima

  28-04-2017 11:09

  Na wschodzie Francji spadł śnieg

  We wschodniej Francji spadł śnieg. Natomiast w regionie Szampanii i Burgundii pojawiły się groźne dla winorośli przymrozki.

  We Francji wystąpiły opady śniegu we wschodnich regionach i przymrozki w Szampanii i Burgundii. Śnieg spadł w Wogezach, czyli paśmie górskim na wschodzie Francji, w pobliżu granicy z Niemcami i Szwajcarią.

  W piątek także w Polsce spadł śnieg, przeczytaj o tym tutaj.

  Anomalie pogodowe pojawiły się we Francji we wtorek i środę, wraz z nadejściem zimnego, polarnego powietrza, które utrzyma się w kraju do piątku.

  W góry wróciła zima. W Alpach na wysokości ok. 1300 m n.p.m. spadło ok. 10-30 cm śniegu. Podobnie jest w Pirenejach, na Masywie Centralnym, w Jurze i Wogezach.

  Na równinach jest mroźno, temperatura praktycznie z dnia na dzień spadła o kilkanaście stopni. Nad ranem pojawiły się przymrozki i zagroziły uprawom winorośli na wschodzie kraju, w regionie Szampanii i Burgundii.

  - Młode pędy winorośli są bardzo wrażliwe i zamarzają natychmiast, więc musimy tego uniknąć - powiedział plantator winorośli Jean-Francois Mabileau.

  Śmigłowce na ratunek

  Służby walczą z przymrozkami niecodziennymi metodami, próbują w ten sposób chronić delikatne owoce. Śmigłowce latały nad polami uprawnymi, żeby zmienić cyrkulację zimnego powietrza. Po takim przelocie temperatura przy gruncie delikatnie wzrosła.

  Rok 2016 również był trudny dla plantatorów winorośli, wtedy stracili prawie 75 proc. plonów w Bourgueil. Guilaume Lapaque z federacji stowarzyszeń winiarskich w departamencie Indre et Loire powiedział, że winnica nie może stracić 75 proc. obrotów dwa lata z rzędu. Dodał także, że bardzo się martwią o rok 2017.

  W wielu regionach na wschodzie Francji wydano pomarańczowe alerty w związku ze śniegiem i mrozem. W górach opady śniegu i deszczu spowodowały utrudnienia komunikacyjne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Mokra i chłodna aura ma się ku końcowi. Na mapach pogody widać wyż, dzięki które...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie w zasięgu wyżu znad Morza Białego, jedynie ...