Informacje

 • Nie wolno palić ognisk ani jeździć traktorem.
  Pożary nadal zagrażają Portugalii

  30-10-2017 20:31

  Do akcji zapobiegawczej włączono wojsko

  Rząd Portugalii włączył armię do walki z zagrożeniem pożarowym. Siły powietrzne prowadzą prewencyjne loty patrolowe. Październikowe pożary doprowadziły w tym kraju do śmierci 45 osób.

  Jak ujawniło w poniedziałek biuro prasowe ministerstwa spraw wewnętrznych Portugalii, w efekcie prowadzonej od soboty akcji sił powietrznych udało się przeciwdziałać rozprzestrzenieniu się kilkudziesięciu pożarów w różnych rejonach.

  W trakcie akcji prowadzonej we współpracy trzech ministerstw – obrony, spraw wewnętrznych i rolnictwa – samoloty wojskowe dokonują lotów patrolowych, by wykryć obszary charakteryzujące się wyższą temperaturą.

  Susza na prawie całym terytorium

  Wśród wykorzystywanych maszyn lotniczych są samoloty mające możliwość monitoringu termicznego, pozwalającego zidentyfikować punkty zapalne. Tego typu prewencja możliwa jest zarówno w ciągu dnia, jak i nocą - dowiedział się w MSW lizboński dziennik "Diario de Noticias".

  Według stołecznej gazety w trakcie prowadzonej przez siły powietrzne akcji udaremniono kilkadziesiąt dużych pożarów, a także natrafiono na obecność potencjalnych podpalaczy w miejscach pojawienia się ognia.

  Z uwagi na panującą w Portugalii suszę, obejmującą 99 proc. terytorium tego kraju, zabronione jest m.in. rozpalanie ognisk, używanie materiałów pirotechnicznych, a także korzystanie z traktorów i maszyn niemających gaśnic.

  Tragiczny bilans

  Szalejące pomiędzy 15 a 16 października pożary doprowadziły w Portugalii do śmierci 45 osób. Według policji za licznymi przypadkami pojawienia się ognia mogą stać zorganizowane grupy przestępcze.

  17 października premier Antonio Costa ogłosił trzydniową żałobę narodową, a dzień później przyjął dymisję minister spraw wewnętrznych Constancy Urbano de Sousy, którą politycy i opinia publiczna uznały za winną złej koordynacji akcji ratunkowej. Zarzucono jej także brak działań prewencyjnych po czerwcowych pożarach w środkowej części kraju, które zabiły 64 osoby.

  W tym roku w pożarach na terenie Portugalii zginęło już 109 osób, a rannych zostało ponad 300. Szacuje się, że łącznie od stycznia spłonęło około 500 tys. hektarów lasów i terenów rolnych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Globalne ocieplenie
  Nadal zagrożenie? Ogromne żniwo zbiera zmiana klimatu
  ~Nick /2017-10-30 21:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...