Informacje
 • Niebieski śnieg w Czelabińsku. To przez meteoryt?

  14-02-2015 14:25 Mieszkańcy miasta skarżą się na ból gardła i słodki smak w ustach

  Niebieski śnieg nad Czelabińskiem

  Twitter.com

  Pamiętacie Czelabińsk? To tam dwa lata temu wybuchł meteoroid, raniąc ponad 1,5 tys. osób. Teraz w tym samym miejscu spadł niebieski śnieg. Przypadek?

  Czelabińsk to miasto we wschodniej części Uralu, w którym 15 lutego 2013 r. spadł meteoryt o średnicy ok. 17 metrów i masie 10 tysięcy ton. Rannych zostało wówczas ponad 1,5 tys. ludzi. Dwa lata po tej tragedii w Czelabińsku spadł niebieski śnieg. Niektórzy mieszkańcy miasta uskarżają się na ból gardła i słodki smak w ustach.

  - Ten śnieg topnieje, więc mamy niebieską wodę - mówi lokalnemu portalowi Telefakt mieszkanka Czelabińska.  - Kiedyś mieliśmy tu pomarańczowy śnieg, ale niebieskiego jeszcze nie - dodaje.

  Skąd ta barwa?

  Czy to rezultat kosmicznej katastrofy sprzed dwóch lat? Otóż nie. Wyjaśnienie okazuje się całkiem niewinne. Śnieg zabarwił proszek do malowania jajek z pobliskiej fabryki producenta produktów spożywczych Viteks.

  - Torba do barwienia żywności była nieszczelna. Proszek dostał się do systemu wentylacyjnego i dalej na zewnątrz fabryki. Kiedy opadł, zabarwił śnieg na niebiesko. Kolor pogłębił się, gdy temperatura wzrosła powyżej zera w ostatnich dniach - mówi Olga Gribova, rzeczniczka firmy.

  Pomarańczowy śnieg

  Zanim w Czelabińsku pojawił się niebieski śnieg, przez Saratów przeszła pomarańczowa burza śnieżna. Nie ma w tym nic zaskakującego, twierdzą naukowcy.

  Michaił Boltukhin, szef regionalnej służby meteorologicznej, wyjaśnił serwisowi Lenta.ru, że to cyklon znad Sahary Zachodniej przeniósł piasek nad Półwysep Krymski i dalej nad południową Rosję.

  - Masa powietrza przyszła do nas z Afryki Północnej. Zwyczajny piasek dał tu taki nadzwyczajny kolor. Nie ma się absolutnie czego bać - tłumaczy Boltukhin.

  Czarny śnieg

  W Rosji dziwny kolor śniegu nie zawsze jest nieszkodliwy. W mieście Omsk, w południowo-zachodniej Syberii, co najmniej dwa razy spadł czarny śnieg. Najprawdopodobniej był rezultatem zanieczyszczeń z pobliskiej elektrowni. W sierpniu 2012 r. "śnieg" okazał się kurzem glinokrzemianowym pochodzącym z rafinerii ropy naftowej.

  Żółty śnieg

  Z kolei w 2008 r. trzy północne regiony Rosji doświadczyły żółtego śniegu. Najprawdopodobniej doprowadził do tego piasek przenoszony przez wiatr z regionu Morza Śródziemnego. Jednak w tym czasie niektórzy mieszkańcy Archangielska obawiali się, że żółte cząstki mogły pochodzić z centrum kosmicznego Plesieck, które było w tamtym czasie rozbudowywany.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Czarny śnieg dla Putina
  Oby ten czarny śnieg spadł na Putina.
  ~dfgjjb /2015-02-14 18:08
 • Za-Dymy
  Ruskie wysyłaja dymne sygnały o przejęciu" Azotów".
  ~Tlenik /2015-02-14 17:22
 • Fana
  Jeszcze brak śniegu czerwonego koloru i już niemiecka flaga powiewa nad Czelabińskiem.
  ~Antyk /2015-02-14 17:17
 • Żółty i pomarańczowy śnieg (lub deszcz) to nie są fajne sprawy
  "W Rosji dziwny kolor śniegu nie zawsze jest nieszkodliwy." Cóż, w 1986 ponoć mówili, że to tylko pyłki.
  FrozMnd /2015-02-14 15:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...