Informacje
 • Niemcy: Axel największym sztormem od 15 lat

  03-01-2017 21:00 Groźna pogoda na Bałtyku

  Niż Axel groźny dla Niemiec

  Fot.: ICM UW, PAP/EPA, film: ICM UW

  Przez Bałtyk wędruje silny niż, dlatego na wybrzeżu szaleje sztorm. Fale mogą osiągać kilka metrów wysokości. Niemieccy meteorolodzy twierdzą, że będzie to największy sztorm od 2002 roku.

  Niemieccy meteorolodzy ostrzegają przed groźnym sztormem związanym z niżem Axel. Przemieszcza się on znad Skandynawii w stronę Litwy. Przemierza Morze Bałtyckie wzburzając wodę. Z tego względu fale na całej linii brzegowej będą bardzo wysokie, szczególnie w Niemczech. Tamtejsi synoptycy prognozują sztorm 11-12 w skali Beauforta.

  Oznacza to, że porywy wiatru na wybrzeżu mogą przekraczać 110 km/h. Taka pogoda powoduje, że fale są bardzo wysokie. W środę i w czwartek mogą mieć do 6 metrów wysokości. Tym samym niemieccy meteorolodzy podają, że Axel będzie największym sztormem w Niemczech od 21 lutego 2002 roku.

  Synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski podkreślił, że nie ma podstaw, żeby określić nadchodzący niż jako najsilniejszy w Polsce od 15 lat. Stwierdził, że siła wiatru i wysokość fal zależy od wielu czynników lokalnych.

  - W Niemczech najmocniej wieje na Morzu Północnym - stwierdził Chrzanowski.

  Rozbieg

  Wielkość fal zależy w dużej mierze od tak zwanego rozbiegu wiatru - im dłuższy tym wyższe fale. Chrzanowski przyznał, że w Niemczech najlepszy rozbieg to kierunek północny. Wtedy na wybrzeżu powstają najwyższe fale.

  Synoptyk dodał, że na linii brzegowej w Polsce największe fale powstają, kiedy wieje z północy, wtedy powstają tzw. cofki. Jest to podwyższenie lustra wody i napieranie wód w stronę ujścia rzek. Chrzanowski podał, że z tym zjawiskiem w Polsce będziemy mieli do czynienia w czwartek.

  - Najwyższe fale powstają również podczas rozbiegu północno-wschodniego - powiedział Chrzanowski.

  Niskie ciśnienie

  Axel to głęboki niż o dużym gradiencie ciśnienia czyli szybkich zmianach ciśnienia. We wtorek w południe ciśnienie w niżu spadło do 979 hPa. Duże skoki ciśnienia prognozowane są w Polsce w kolejnych dniach. Mogą one źle wpływać na nasze samopoczucie i dolegliwości.

  Pod koniec grudnia na Bałtyku szalał sztorm Barbara. Porywy wiatru m.in. w Ustce przekraczały 100 km/h:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pięłknie
  tego typu zjawiska są błogosławieństwem natura się oczyszcza - ludzie powinni zacząć analizować jakie pozytywne aspekty są dla gatunków żyjących na tej planecie a nie ile energetycy zużyli kabla :)
  ~Odyn /2017-01-05 05:18
 • Axel zagrozeniem dla Polski
  Prosze kliknac na mapke i popatrzec na jego spodziewana trase. To polnocna i polnocno wschodnoia P{olska jest najbardziej zagrozona. Miejmy nadzieje, ze lokalne wladze sie do tego zagrozenia przygotowuja.
  ~Rodak50s /2017-01-04 07:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego postępującego od...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...