Informacje

 • Niemcy szykują się na powódź. Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę

  01-06-2013 21:29

  Zagrożonych podtopieniami jest kilka landów

  Utrzymujące się intensywne opady deszczu doprowadziły w sobotę do wzrostu zagrożenia powodziowego na południu i na wschodzie Niemiec. W Saksonii, Turyngii i Bawarii woda zalała domy i drogi. Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę - ostrzega telewizja ARD.

  W Saksonii niepokój wzbudza szybko rosnący poziom wody w rzekach Mulda i Biała Elstera. Woda zalała częściowo miasto Grimma, a w nocy z soboty na niedzielę Mulda ma osiągnąć tam poziom 6 m, co oznacza konieczność ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. Rozważana jest ewakuacja mieszkańców.

  W Gersdorfie w Saksonii przepływająca przez miasto woda sięga mieszkańcom do kolan. Strażacy bez ustanku wypompowują wodę z zalanych piwnic. Podobna sytuacja panuje w Doebeln i kilku innych miejscowościach w tym kraju związkowym.

  Pasawa, Ratyzbona w trudnej sytuacji

  W Bawarii wiele rzek wystąpiło z brzegów. Na nadejście fali powodziowej przygotowują się władze Pasawy. Przepływający przez zabytkowe miasto Dunaj podniósł się po opadach do poziomu 7,6 metra, zwykle rzeka ma 4,5 metra. Część starego miasta znalazła się pod wodą. W niedzielę poziom rzeki ma wzrosnąć do dziewięciu metrów. Do zabezpieczenia budynków użyto 10 tys. worków z piaskiem.

  W Bawarii także Ratyzbona jest zagrożona powodzią. W sobotę, jak donoszą lokalne media, poziom wody w płynącym przez miasto Dunaju wynosił 4,52 m. W niedzielę, na skutek kolejnej porcji deszczu, powinien przekroczyć 5,5 m. Lokalne władze robią wszystko, by zabezpieczyć Ratyzbonę przed skutkami powodzi - m.in. rozkładając tysiące worków z piaskiem na brzegach rzeki. Obiecują także, że każdy, kto w niej ucierpi, otrzyma pomoc finansową.

  Inne landy też zagrożone

  Trudna sytuacja panuje także w Brandenburgii i Turyngii. Na kilku odcinkach zostały zamknięte autostrady i drogi krajowe. Zalana została autostrada A8 w okolicach Pforzheim. W okolicach Karlsruhe A5 została zamknięta ze względu na obsunięcia ziemi.  Na Menie w Wuerzburgu przerwano ruch statków. Również na Renie pomiędzy Rheinfelden w Szwajcarii i śluzą Kembs zawieszono kursowanie statków. Ruch wstrzymano także na Neckarze pomiędzy Stuttgartem a Heilbronnem.

  W Badenii-Wirtembergii za zaginionego uznano 46-letniego robotnika budowlanego. Policja zakłada, że mężczyznę porwał silny prąd w Bad Urach, gdzie miejscowy potok zmienił się po opadach w rwącą rzekę.

  Nie przestanie padać

  Niemiecki Instytut Meteorologiczny zapowiada na noc z soboty na niedzielę i na niedzielę dalsze opady. Na południu może spaść do 100 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • powódź
  Oj ludzie,ludzie czy nie lepiej się zjednoczyć a nie bezmyślnie pisać !!!
  ~l6z8b5 /2013-06-03 09:26
 • Polska
  Porencz, faktycznie :) masakra
  ~fido /2013-06-02 05:37
 • poreńcz
  Polska to egzotyczny kraj i tu byś siedział w zoo.
  ~Marek /2013-06-02 01:19
 • Poreńcz
  Sam jesteś "poreńcz", polska masakro!
  ~Czupur /2013-06-02 01:11
 • Boże Chroń Ratyzbone
  Śliczne miasto Ratyzbona ! Uwielbiam tą część Niemiec. Mam nadzieję, że wszystko skończy się dobrze.
  ~Jorgus /2013-06-02 00:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...