Informacje
 • Niezwykle silny jak na tę porę roku huragan uderzy w Meksyk

  26-11-2015 10:19 Zagrożony jest Półwysep Kalifornijski

  Huragan Sandra zbliża się do Meksyku

  NOAA, Twitter / ‏@MattHinesTX, ‏@JLeslieNOAA, ‏@wxprobrian, ‏@RyanMaue

  Huragan Sandra stale się nasila, a w środę 25 listopada został uznany za największy z ostatnich w historii o tej porze roku. Rzadko kiedy bowiem zjawisko to występuje tak późno. I mimo, że huragan osłabnie, obecnie jest potężny i już w weekend może uderzyć w Los Cabos na zachodzie Meksyku.

  Huragan Sandra obecnie znajduje się 1038 km na południe od Los Cabos. Przemieszcza się w kierunku północnym, jednak później przyspieszy i przesunie się na północny wschód. W sobotę huragan może zahaczyć o Półwysep Kalifornijski, w okolicach miasta Cabo San Lucas. Następnie po kolei powinien przemieścić się nad stany Sinaloa, Durango i Chihuahua.

  Huragan trzeciego stopnia

  Sandra wciąż się nasila i obecnie jest huraganem trzeciego stopnia (w pięciostopniowej skali). Może jednak jeszcze przybrać na sile. Następnie przewiduje się jego osłabnięcie, związane z przechwyceniem go przez subtropikalny prąd wstępujący i stać się sztormem tropikalnym lub depresją, jeszcze zanim dotrze do wybrzeża Cabo San Lucas.

  Mogą wystąpić gwałtowne powodzie

  Mimo przewidywanego osłabnięcia, Sandra lokalnie może powodować ulewne deszcze i gwałtowne powodzie. Na południu Półwyspu Kalifornijskiego wystąpią one już w piątek, a w sobotę opanują stany: Sinaloa, Durango oraz Chihuahua.

  Część wilgoci z huraganu może przyczyniać się także do występujących w ostatnim czasie ulewnych deszczy na południowych równinach USA.

  Wyjątkowość Sandry

  Sandra jest najsilniejszych huraganem, występującym tak późno w tym sezonie. Jedynie trzy inne sztormy na wodach wschodniego Pacyfiku uformowały się jeszcze później niż Sandra, jednak było to w 1949 roku.

  Nie ma żadnych danych dotyczących, tak późnego w tym sezonie, dotarcia na ląd nienaruszonej depresji lub sztormu nazwanego imieniem, w rejonie Półwyspu Kalifornijskiego lub pacyficznego wybrzeża Meksyku.

  - Jeśli Sandra dotrze nad ląd jako sztorm tropikalny, będzie to najnowszy taki przypadek w historii wschodniego Pacyfiku - twierdzi specjalista od huraganów, Michael Lowry.

  Sandra zdetronizowała poprzedni huragan

  Poprzedni czołowy huragan na obszarze środkowo-wschodniego Pacyfiku czy Atlantyku, wystąpił w 1934 roku. Nie został on nazwany, jednak do 23 listopada pozostawał najpoważniejszym.

  Sandra jest trzydziestym cyklonem tropikalnym trzeciej kategorii na półkuli północnej w tym roku. Przekracza jednak znacznie dotychczasowe rekordy takich burz z 1997 i 2004 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...