"Nigdy w życiu nie widziałem takiej tragedii. Ale przeżyliśmy"


Irma przestała być huraganem i nim opuściła Florydę, zmieniła się w depresję tropikalną. Pozostawiła za sobą zalane miasta, zdewastowane domy i ofiary śmiertelne. Najnowszy bilans to co najmniej 54 zabitych, w tym 11 w USA.

Irma uderzyła jako huragan piątej, najwyższej kategorii w karaibskie wysepki, a następnie przetoczyła się przez Kubę jako huragan kategorii czwartej. Nad stan Floryda dotarła w poniedziałek polskiego czasu jako huragan kategorii drugiej. Niszczycielską wędrówkę w stronę stanu Georgia i kolejnych kontynuowała już jako najpierw burza tropikalna, a od wtorku rano naszego czasu - depresja tropikalna.

Obecnie największym zagrożeniem pogodowym z nią związanym są powodzie.

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Według najnowszych danych, w Stanach Zjednoczonych Irma doprowadziła do śmierci co najmniej 11 osób (na Florydzie, w Georgii i Karolinie Południowej).

Władze Florydy podkreślały we wtorek, że liczba ofiar śmiertelnych niemal na pewno wzrośnie, zwłaszcza na wyspach Florida Keys. Przedstawicielka władz hrabstwa Monroe, Heather Carruthers, potwierdziła to w rozmowie z CNN. - Znajdujemy ludzkie szczątki na Keys - przyznała. Nie chciała jednak na razie szacować liczby ewentualnych ofiar.

Część zabitych to osoby, które poniosły śmierć już podczas usuwania skutków kataklizmu. Na przykład w Tampie na Florydzie 55-latek zginął, tnąc piłą łańcuchową przewrócone przez Irmę drzewo. Inny mężczyzna - z hrabstwa Worth w Georgii - spadł z dachu, który próbował naprawiać przy wietrze wiejącym z prędkością 67-112 km na godzinę.

Irma, nim dotarła do wybrzeży Florydy, zdewastowała karaibskie wyspy, w tym Haiti, Dominikanę i Kubę. Na Karaibach w sumie doprowadziła do śmierci co najmniej 43 osób.

Tu możesz przeczytać o tym więcej.

Irma była drugim potężnym huraganem, jaki uderzył na terytorium USA w odstępie krótszym niż dwa tygodnie. Harvey, który zaatakował najsilniej Houston w Teksasie pod koniec ubiegłego miesiąca, spowodował śmierć około 60 ludzi.

Zaczęły się powroty

Mieszkańcy Florydy, którzy po największej ewakuacji w historii USA - objęto nią 6,5 mln ludzi - już w poniedziałek próbowali wracać do swych domów, nie mogli tego uczynić.

We wtorek władze stanu pozwoliły około 90 tysiącom mieszkańców Miami Beach i części wysp z archipelagu Florida Keys na powrót do domu. Władze ostrzegły jednak, że rozważne może się okazać pozostanie na razie jeszcze poza terenami zaatakowanymi przez Irmę. Urzędnicy zapowiadają, że usunięcie strat spowodowanych przez wiatr i fale zajmie dużo czasu, szczególnie na Keys.

- Nigdy nie widziałem takiej tragedii. Nigdy, nigdy w życiu - powtarzał w rozmowie z reporterami jeden z mieszkańców Miami, wskazując na spustoszone przez Irmę tereny. - Tamten dom jest z betonu, a i tak wiatr wszystko zniszczył - pokazywał.

Są jednak i tacy, którzy podkreślają, że żywioł mógł się z ich miastem i stanem obejść gorzej. - Przeżyliśmy. Przeżyliśmy Irmę, tak jak przeżyliśmy Andrew - stwierdził inny z mieszkańców Florydy, przypominając potężny huragan Andrew, jaki zaatakował ten region w 1992 roku.

Tygodnie na usunięcie awarii

- Oszacowanie strat zajmie bardzo dużo czasu, ale już przecież wiadomo, że zniszczonych jest bardzo dużo domów - relacjonował we wtorek Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN w USA. - Mnóstwo domów zostało zalanych, połamane są drzewa i słupy sieci energetycznej. Miliony ludzi, mieszkańców Florydy, nie mają dostępu do sieci energetycznej - uzupełnił.

We wtorek wieczorem polskiego czasu na Florydzie i w sąsiednich stanach było łącznie około 6,7 mln gospodarstw domowych i firm bez dostępu do energii elektrycznej. Ta liczba systematycznie, choć powoli spada. Pełne wznowienie dostaw w zgodnej ocenie ekspertów zajmie jednak tygodnie.

"Wielkie jezioro"

Obecnie na Florydzie największym problemem są powodzie. Zalane zostało portowe miasto Savannah, gdzie wichura zepchnęła masy wody z Atlantyku w głąb miasta. Od poniedziałku z rosnącym poziomem wody zmaga się miasto Jacksonville.

- Jesteśmy w centrum Jacksonville, to jest największe miasto na północnym wschodzie Florydy, i to, co państwo widzą, to centrum miasta, które zamienia się w wielkie jezioro - relacjonował Marcin Wrona. - Próbują tędy przejeżdżać samochody, gdzieniegdzie pojawiają się ludzie. Ale ten bardzo mocny wiatr, który wieje, wpycha tutaj wodę i z pobliskiej rzeki, i z Atlantyku. A zatem to jest teraz największe zmartwienie północno-wschodniej Florydy - podsumował.

Służby meteorologiczne w poniedziałek wieczorem określiły sytuację w Jacksonville jako "szczególnie niebezpieczną" z uwagi na powodzie błyskawiczne, które zagrażają miastu.

Pod wodą znalazło się także wiele miejscowości w Karolinie Południowej, między innymi miasto Charleston.

Z powodu huraganu odwołano ponad 14 tysięcy lotów, z czego 10 tysięcy w obrębie stanu Floryda. Kilka największych florydzkich lotnisk, które z powodu Irmy wstrzymały obsługę pasażerów, we wtorek częściowo wznowiły działalność. Dotyczy to także Miami International, jednego z najruchliwszych portów lotniczych w Stanach Zjednoczonych.

Tutaj przeczytasz więcej o zniszczeniach, których dokonała Irma.

MSZ o pomocy Polakom dotkniętym atakiem Irmy

Polskie MSZ poinformowało w komunikacie, że we wtorek w ramach akcji przeprowadzonej przez państwa Unii Europejskiej, zrujnowaną przez Irmę wyspę Sint Maarten/Saint-Martin opuściła ostatnia grupa polskich obywateli, którzy zgłosili potrzebę ewakuacji. Na powrót do Europy - dodało MSZ - oczekują na wyspie jeszcze liczni obywatele innych państw UE, głównie z Niemiec.

Resort spraw zagranicznych zapewnił, że "dokłada wszelkich starań, aby zapewnić szybki powrót polskim obywatelom przebywającym obecnie na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych oraz wyspach Turks i Caicos".

Zniszczenia na karaibskich wyspach są bardzo duże, na Sint Maarten jedna trzecia budynków jest całkowicie zrujnowana, a ponad 90 procent zabudowań zostało uszkodzonych. Więcej przeczytasz tutaj.

"Mogło być gorzej"

Gubernator Florydy Rick Scott powiedział w poniedziałek, że huragan Irma spowodował mniejsze szkody niż się spodziewano. Określenie "mniejsze” jest jednak pojęciem względnym, używanym w porównaniu do katastrofalnych szkód, jakie wyrządził huragan Harvey w Teksasie. Po dokonaniu na pokładzie samolotu inspekcji terenów najbardziej dotkniętych uderzeniem Irmy republikański gubernator Florydy powiedział, że największe spustoszenie huragan, zapowiadany jako najgroźniejszy na Atlantyku w historii, spowodował na Key West, największej wyspie archipelagu Florida Keys, otaczającego półwysep od południa.

Straty na Florydzie wstępnie szacuje się na 20 do 40 miliardów dolarów.

Straty mniejsze od spodziewanych władze i eksperci tłumaczą nie tylko osłabieniem wiatru towarzyszącego Irmie, ale też jej oddziaływaniem na obszar bardziej rozległy niż w przypadku huraganu Harvey, surowymi regulacjami w kwestii budowy domów i wprowadzeniem dodatkowych środków bezpieczeństwa w reakcji na huragan Andrew, który nawiedził Florydę w 1992 roku.

Sekretarz skarbu: to szansa dla gospodarki

Podczas gdy dotknięte Irmą tereny liczą straty, sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin ocenił, że w ostatecznym rachunku wpływ katastrofy na amerykańską gospodarkę może się okazać pozytywny. Mnuchin na konferencji dla inwestorów w Nowym Jorku powiedział we wtorek, że odbudowa po burzy da gospodarce bodziec rozwojowy.

- To oczywiste, że na krótką metę będzie negatywny wpływ na PKB, ale odrobimy to w dłuższym okresie - ocenił Mnuchin. - Kiedy będziemy odbudowywać, to pomoże PKB. Za wcześnie na szczegółowe szacowanie, ale myślę, że to (atak Irmy - red.) nie będzie miało złego wpływu na gospodarkę - dodał.

Trasa Irmy

Depresja tropikalna Irma, po przejściu przez południową część stanu Georgia, we wtorek po południu naszego czasu przesunęła się nad Alabamę i zmierzała w kierunku Tennessee. Maksymalna prędkość jej wiatru wynosiła około 40 km na godzinę. Gdy Irma pojawiła się w stanie Floryda, prędkość wiatru przekraczała 200 kilometrów na godzinę.

We wtorek około 17 polskiego czasu Irma przemieszczała się na północ-północny zachód z prędkością 16 kilometrów na godzinę. Jak informowały służby meteorologiczne, niosła ze sobą "umiarkowane, miejscami ulewne" deszcze między innymi w dolinie Missisipi i Tennessee, nadal też stwarzała zagrożenie powodziowe na części terytorium Florydy.

Czy Jose będzie groźny?

Amerykańskie służby meteorologiczne bardziej niż obecną trasą słabnącej Irmy interesowały się we wtorek po południu polskiego czasu pozycją huraganu kategorii pierwszej Jose. Znajdował się on nad Atlantykiem, około 1130 km na zachód od Florydy. Siłę jego wiatru obliczano na około 120 km na godzinę. Przemieszczał się na wschód z prędkością ośmiu kilometrów na godzinę.

Do końca sezonu atlantyckich huraganów zostało jeszcze około 2,5 miesiąca.

Pozycja huraganu Jose 12 września około godziny 18 polskiego czasuNHC

Autor: sj/ja,rzw,AP / Źródło: TVN24, CNN, NOAA, Reuters, NHC

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed spadkiem temperatury przy gruncie poniżej zera. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w 12 województwach. Sprawdź, gdzie tej nocy wystąpią przymrozki.

Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Nocą w części kraju będzie chłodno, pojawi się deszcz. Opady obejmą kolejne regiony w piątek 10.05. Na termometrach zobaczymy od 12 do 20 stopni Celsjusza. Miejscami może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - piątek 10.05. Nocą pogoda zacznie się psuć

Pogoda na jutro - piątek 10.05. Nocą pogoda zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to fenomen klimatyczny, który przypada rokrocznie na maj. Z prognoz wynika, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie dokuczą przymrozki?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie dokuczą przymrozki?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą więcej chmur i słabe opady deszczu. W weekend pogoda zacznie się poprawiać - powróci słońce. Po nim temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie do 23 stopni Celsjusza, ale za sprawą rozpogodzeń i powietrza z północy wieczorami i o poranku może być rześko.

Pogoda na 5 dni. Przed nami zmiana

Pogoda na 5 dni. Przed nami zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Brazylijski stan Rio Grande Do Sul zmaga się ze skutkami powodzi. W czwartek władze poinformowały, że żywioł zabił 107 osób, a ponad 130 uznaje się za zaginione. Udało się uratować konia, który przez dwa dni tkwił na dachu zalanego domu.

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Państwowa Straż Pożarna apeluje o ostrożność w związku z dużym zagrożeniem pożarowym w lasach. Jak poinformował jej rzecznik, starszy brygadier Karol Kierzkowski, ściółka w lesie jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, co może wywołać pożar. O trudnej sytuacji informuje też Instytut Badawczy Leśnictwa.

Wiele czerwonych plam na mapie Polski

Wiele czerwonych plam na mapie Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, tornada i gradobicia nawiedziły południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Na skutek żywiołu zginęły dwie osoby w stanie Tennessee i jedna w Karolinie Północnej - podała w czwartek agencja Associated Press.

Spadł grad wielkości półdolarówki. Nie żyją trzy osoby

Spadł grad wielkości półdolarówki. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
Associated Press, Reuters, PAP

Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy, budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications".

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Źródło:
nature.com, PAP

Tornado przetoczyło się przez miasto Kalamazoo położone w amerykańskim stanie Michigan. Kamera dzwonka do drzwi zarejestrowała moment, w którym żywioł przewraca drzewa.

Tornado w Michigan. Rozległ się szum, drzewa przewracały się jedno po drugim

Tornado w Michigan. Rozległ się szum, drzewa przewracały się jedno po drugim

Źródło:
Reuters

La Corona stopniała szybciej, niż spodziewali się naukowcy. Zostały z niej tylko dwa hektary. Tym samym Wenezuela utraciła już wszystkie swoje lodowce.

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W brazylijskim stanie Rio Grande do Sul trwa gigantyczna powódź. Zginęło co najmniej 100 osób, a ponad 100 jest zaginionych. Pod wodą znalazło się wiele miast. Zdjęcia i nagrania ze śmigłowca pokazują zalane lotnisko w mieście Porto Alegre, stolicy stanu.

Lotnisko zamieniło się w jezioro

Lotnisko zamieniło się w jezioro

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W regionie metropolitarnym Chile spadł śnieg. To dosyć rzadko spotykane zjawisko w tym miejscu. Opady doprowadziły do przerw w dostawach prądu u kilkuset tysięcy odbiorców.

W tej stolicy takie opady to rzadkość

W tej stolicy takie opady to rzadkość

Źródło:
Reuters, ecuavisa.com

We wtorek w amerykańskim stanie Michigan przeszły burze z ulewami i silnym wiatrem, odnotowano kilka tornad. Żywioł uszkodził dach placówki firmy kurierskiej, około 50 osób było uwięzionych w budynku. Zniszczone zostały obiekty w parku domów mobilnych, kilkanaście osób zostało rannych. Władze i meteorolodzy ostrzegali przed groźnymi warunkami pogodowymi.

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w  budynku firmy kurierskiej

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w budynku firmy kurierskiej

Źródło:
PAP, CNN

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S

Pierwszy załogowy lot misji Starliner od Boeinga nie obędzie się w piątek - przekazała NASA w oświadczeniu. Powodem zmiany daty jest wymiana zaworu ciśnieniowego. Według amerykańskiej agencji kosmicznej statek mógłby zostać wystrzelony najwcześniej 17 maja.

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Oklahomy mają za sobą niespokojną noc. Przez stan przetoczyły się burze, wraz z nimi pojawiło się tornado. Zginęła jedna osoba, a wiele jest rannych. Żywioł niszczył domy i łamał drzewa. Gwałtowna pogoda nie oszczędziła też sąsiednich stanów. W Kansas wyładowaniom towarzyszyły opady gradu, który miejscami osiągał wielkość jabłek.

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
CNN, ABC News, tvnmeteo.pl

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers