Informacje
 • O "klątwie faraona" mówiono latami. Teraz pokryty złotem sarkofag będzie odnowiony

  05-08-2019 08:53 Pierwsza w historii renowacja
  "Egipt: Wyprawa w nieznane" Foto: Reuters | Video: Discovery Channel/tvn24

  Rozpoczęła się pierwsza w historii renowacja sarkofagu faraona Tutenchamona. Prace prowadzone są w związku z otwarciem nowego muzeum w Egipcie, które zaplanowano na przyszły rok.

  Sarkofag został odkryty w 1922 roku przez brytyjskiego archeologa, Howarda Cartera. Znajdował się w liczącym trzy tysiące lat grobowcu w Dolinie Królów w Luksorze. Wewnątrz grobowca znaleziono także około 5 tysięcy artefaktów.

  - Sarkofag Tutanchamona jest bardzo kruchy - poinformował Khaled Anany, minister do spraw antyków.

  Dodał również, że nie był on odnawiany od czasów jego odkrycia prawie 100 lat temu.

  Nowe, wielkie muzeum

  W niedzielę sarkofag po raz pierwszy można było zobaczyć poza grobowcem. Pokazano go w centrum renowacji nowego Wielkiego Muzeum Egiptu (GEM), które ma zostać otwarte dla zwiedzających w przyszłym roku. Znajduje się w pobliżu słynnych piramid w Gizie.

  Sarkofag wykonany jest z drewna i przyozdobiony złotem. Renowacja potrwa co najmniej osiem miesięcy. Potem ma się on stać prawdziwym białym krukiem nowego muzeum.

  Młody faraon

  Tutenchamon był faraonem z XVIII dynastii. Według różnych źródeł, władzę objął mając zaledwie 9-10 lat. Rządził do swojej śmierci, która według różnych źródeł nadeszła, gdy miał 18 lub 19 lat. Do dziś nie wiadomo z całą pewnością, co było przyczyną zgonu. Według najnowszych badań, faraon najprawdopodobniej nie został zamordowany, a zmarł wskutek infekcji.

  Odnalezienie grobowca obrosło legendą z powodu serii rzekomo podejrzanych śmierci osób, które w różny sposób powiązane były z ekspedycją.

  Przez lata mówiło się o tzw. klątwie grobowca Tutanchamona, która stała się jedną z najczęściej powtarzanych miejskich legend na świecie, a samo określenie "klątwa Tutanchamona" do dziś funkcjonuje w kulturze masowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...