Informacje
 • Odra zabójcza dla delfinów

  09-11-2013 09:04 Wymierają setki morskich ssaków. Infekcję wykryto także u humbaków i kaszalotów
  Odra zabójcza dla delfinów

  Rekordowo dużo martwych delfinów

  Greenpeace

  753 martwe delfiny butlonose znaleziono na atlantyckim wybrzeżu USA od lipca tego roku. Amerykańscy naukowcy podali, że liczba nieżywych zwierząt przewyższa dotychczasowy rekord sprzed 25 lat. Morskie ssaki prawdopodobnie zabija odmiana wirusa odry.

  Martwe zwierzęta wyrzucone na brzeg odnajdywano w ostatnich miesiącach na plażach od stanu Nowy Jork (na północy) aż po Florydę (na południu). Znaleziono ich dziesięciokrotnie więcej, niż wynosi roczna średnia.

  Zabija wirus odry?

  Pracownicy krajowej służby ds. oceanu i atmosfery (NOAA) po raz ostatni tak dużo nieżywych delfinów naliczyli w latach 1987-1988. Nie są jednak pewni, czy obecnie za ich śmierć odpowiada wirus odry. Szczegółowe badania uniemożliwia zaawansowany rozkład padliny.

  Inne obserwacje zdają się wskazywać, że choroba się rozprzestrzenia, ponieważ wirusa wykryto także wśród wyrzuconych przez morze martwych wielorybów: humbaków i kaszalotów. Nie wiadomo jednak, jaki może być jej zasięg.

  "Wiele pytań bez odpowiedzi"

  - W tej chwili nie ma nic, co mogłoby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, albo uchronić zainfekowane zwierzęta przed poważniejszymi chorobami - tłumaczyła cytowana przez AFP specjalistka NOAA ds. zdrowia ssaków morskich, Teri Rowles. - Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

  Choć sam wirus nie stwarza zagrożenia dla ludzi, ze względu na ryzyko bakteriologiczne zaleca się, by wyrzuconą przez morze padliną zajmowały się odpowiednie służby.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...