Informacje
 • Odroczono start ulepszonego Sojuza. Potrzeba więcej testów oprogramowania

  06-06-2016 21:55 Na lot trzeba będzie poczekać
  Odroczono start ulepszonego Sojuza. Potrzeba więcej testów oprogramowania

  Start Sojuza MS odroczony z powodu obaw o usterkę

  Flickr

  Start najnowszej wersji statku kosmicznego Sojuz MS został przełożony z powodu obaw ekspertów. Konieczne okazało się przeprowadzenie więcej testów celem sprawdzenia oprogramowania, poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS.

  Na pokładzie Sojuza MS, ostatniej wersji eksploatowanej od 1967 roku konstrukcji, załoga w postaci Anatolija Iwaniszyna, Takuyi Onishiego i Kathleen Rubins miała dostać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pierwotny plan zakładał, że Sojuz wystartuje ze znajdującego się w Kazachstanie kosmodromu Bajkonur pod koniec czerwca.

  Start najnowszego modelu statku został jednak przełożony z 24 czerwca na 7 lipca. Powód, jak wskazuje TASS powołując się na Roskosmos, to  konieczność przeprowadzenia większej liczby testów oprogramowania statku.

  - Dla zwiększenia bezpieczeństwa misji zdecydowano, że nowo zmodyfikowany statek kosmiczny Sojuz MS mający polecieć i dokować do ISS, należy  poddać dalszym testom - podał rzecznik prasowy Roskosmosu.

  Stara nowość

  Sojuz MS to najnowsza generacja rosyjskich (dawniej radzieckich) statków załogowych Sojuz. Jedną z głównych zmian, jakie wprowadzono w nowej wersji, jest ujednolicenie systemów zarządzania i telemetrii (MBITS), pozwalających m.in. na sterowanie pojazdem znajdującym się poza zasięgiem naziemnych stacji kontrolnych.

  Przecieki o spóźnieniu

  Agencja TASS już wcześniej podawała, powołując się na anonimowego informatora pracującego w branży kosmicznej, że możliwe będzie opóźnienie misji. Powodem były obawy ekspertów podkreślających, że przez pośpiech istnieje ryzyko wysłania w kosmos wadliwego statku. Wskazywano na duże prawdopodobieństwo wystąpienia awarii lub usterki w układzie sterowania, których konsekwencją byłyby np. problemy z zadokowaniem konstrukcji na ISS.

  Powrót bez zmian

  Jednocześnie, jak podaje TASS, Państwowa Komisja nie odroczyła powrotu obecnie przebywających na ISS dowódcy Jurija Malenczenki oraz dwóch inżynierów pokładowych - Brytyjczyka Timothy'ego Peake'a i Amerykanina Timothy'ego Kopra. Lądowanie mającego ich sprowadzić statku Sojuz TMA-19M pozostaje bez zmian.

  - Nastąpi o godz. 12.12 czasu moskiewskiego 18 czerwca 2016 roku - podał rzecznik prasowy Roskosmosu.

  Zobaczcie dokowanie "starego" Sojuza do ISS:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Żadna Łada jeszcze nigdy w kosmos..
  ..nie poleciała..
  Tak_Jest_Brawo_Jasiu /2016-06-07 00:33
 • Brawo Roskosmos
  Wielokrotnie rakieta Sojuz pokazała, że jest ponadczasową, genialną konstrukcją. Jeśli istnieje jakakolwiek wątpliwość odnośnie kolejnych modyfikacji, to lepiej sprawdzić wszystko tysiąc razy i wypuścić niezawodną konstrukcję, niż wysłać fajerwerk, jak Columbia albo Challenger.
  Rasko /2016-06-06 23:22
 • No jak swolocz coś zbuduje..
  To nie ma bata,żeby wszystko działało bez zarzutu..
  Tak_Jest_Brawo_Jasiu /2016-06-06 23:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...