Informacje
 • Oglądał zaćmienie Słońca bez ochrony oczu i gorzko tego pożałował

  22-08-2018 18:51 Poważnie upośledzony wzrok mieszkańca stanu Missouri
  Całkowite zaćmienie Słońca (NASA) Foto: ENEX | Video: NASA

  Oglądanie zaćmienia Słońca może być niebezpieczne. Przekonał się o tym 51-letni mieszkaniec hrabstwa Franklin w amerykańskim stanie Missouri.

  21 sierpnia 2017 roku David Marchbanks przystanął w swoim ogródku po to, by oglądać całkowite zaćmienie Słońca. Ten dzień na zawsze odmienił jego życie. Na gorsze.

  - Miałem przygotowane okulary do obserwacji słońca, ale zapomniałem je założyć i spojrzałem na zaćmienie - opowiadał Marchbanks. - Gdy się zorientowałem, szybko założyłem okulary - dodał mężczyzna, podkreślając, że czuł, że jest już za późno.

  Problemy ze wzrokiem

  O tym, że jego wzrok znacząco się popsuł, Marchbanks dowiedział się, kiedy odnawiał prawo jazdy dwa miesiące po zaćmieniu Słońca. - Nie widziałem żadnych linii lewym okiem - powiedział. Egzaminator wysłał Marchbanksa do lekarza, a tam okazało się, że wzrok 51-latka został poważnie upośledzony. Okulista zalecił operację oczu, ale szansa na to, ze się powiedzie, wynosi zaledwie 50 procent.

  Należy chronić oczy

  Zaćmienie Słońca nie powinno oglądać się gołym okiem. Obserwacje bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą nieodwracalnie uszkodzić wzrok. Najlepiej użyć okularów z folią Baadera, które można kupić w sklepach astronomicznych. Dobrze może się sprawdzić również maska spawalnicza. Natomiast nie powinno spoglądać się w słońce przez kliszę rentgenowską, przydymione szkło czy płytę CD. Te narzędzia nie chronią naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • !!!
  Oj, Dawidy. Zawsze grubymi nićmi szyjecie.
  ~dfsfc /2018-08-23 06:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...