Informacje

 • Ogon syreny i inne dziwne
  kształty na izraelskim niebie

  21-01-2018 17:02

  Szpaki i ich spektakl

  Na niebie nad pustynią Negew w południowym Izraelu pojawiło się stado szpaków. Ptaki te, poruszając się synchronicznie, tworzą interesujące kształty.

  Lot w stadzie i synchronizacja pomaga szpakom w kilku aspektach. Jednym z nich jest odnajdywanie pożywienia. W momencie, gdy jeden osobnik je wypatrzy, reszta za nim będzie podążać.

  Szpaki formują również stado, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Drapieżniki zwykle starają się atakować pojedyncze ptaki, a rzadko napadają na duże stada. Lecąc w grupie, gdy widzą nadlatującego drapieżnika, mogą zacieśnić stado i łatwiej przelecieć w inne miejsce.

  Przemierzają tysiące kilometrów

  Szpaki są doskonałymi lotnikami. Podczas swoich wędrówek są w stanie przebywać dziennie duży dystans, poruszając się z prędkością 60–80 km/h. Jeśli to konieczne, potrafią się przemieścić nawet o 1000-1500 km po to, by odnaleźć tymczasowe schronienie przed śniegiem przykrywającym ich pożywienie.

  Według ekspertów najlepiej obserwować szpaki o zmierzchu. Wtedy stado przez około 20 minut wykonuje różne widowiskowe manewry i przeloty. Wygląda to jak dynamiczna ciemna chmura, która porusza się, płynnie zmieniając kierunki i kształty.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Izrael
  Ziemia Izraela zawsze była pełna Bożych cudów
  ~lewart /2018-01-23 17:04
 • cuda
  W Izraelu same cuda. Cudem będzie jak Żydzi wycofają się z ziem okupowanych. Postępują tak samo jak Niemcy w okresie II wojny. Niczego się nie nauczyli.
  ~SAS /2018-01-23 11:06
 • zlot
  To na pewno mitologiczny Hektor
  ~Nick /2018-01-22 00:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Spadek temperatury poprzedzi upalna pogoda w całej Polsce....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem wyżu znad Karpat. ...