Informacje

 • Ogromna jak dwanaście Warszaw

  12-07-2017 15:22

  Wielka góra lodowa oderwała się od lodowca

  Ogromna jak dwanaście Warszaw

  Od lodowca Larsena oderwała się wielka góra lodowa

  Foto: NASA; film: "Polska i Świat"

  Po pęknięciu lodowca Larsena w Antarktyce oderwał się od niego gigantyczny kawał lodu.

  Ma on powierzchnię około 6 tysięcy kilometrów kwadratowych - to prawie 12 razy więcej niż powierzchnia Warszawy. Oderwanie się góry lodowej zauważono dzięki zdjęciom satelitarnym.

  To nie było zaskoczenie

  Już od 10 lat naukowcy obserwowali powiększanie się pęknięcia w lodowcu Larsen C. Odłączenie się góry nie jest dla nich zaskoczeniem.

  BBC zauważa, że góra lodowa o takiej grubości, czyli ponad 200 metrów, nie przemieści się zbyt daleko. Musi być jednak obserwowana. Prądy oceaniczne i wiatry mogą zepchnąć ją na północ Antarktyki, co mogłoby zagrażać bezpieczeństwu żeglugi.

  Larsen C należy do 10 największych odłączonych gór zarejestrowanych przez naukowców. Największą, o powierzchni około 11 tysięcy kilometrów kwadratowych, zaobserwował satelita w 2000 r. Sześć lat później fragmenty tej góry widziano w okolicach Nowej Zelandii.

  Ostatni oderwany

  Lodowiec szelfowy Larsena składał się z lodowców A (najmniejszy), B i C (największy). Larsen A, znany jako bariera Larsena, odłączył się od szelfu (czyli od kontynentu) w 1995 r. W 2002 r. na skutek gwałtownego wzrostu temperatury oderwał się lodowiec Larsen B, o powierzchni około trzech tysięcy kilometrów kwadratowych.

  Czapy lodowe na biegunach są w ciągłym ruchu. Normalnym zjawiskiem jest to, że czasami pękają na brzegach. Naukowcy i obrońcy środowiska od dawna ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami globalnego ocieplenia. Jednym z nich jest topienie się lodowców, a przez to podnoszenia poziomu oceanu.

  Pękanie lodowca Larsena.

  Zobacz jak topią się lodowce na Antarktydzie


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Niesamowite
  Dla mnie takie zjawiska są naprawdę niesamowite. Bardzo lubię czytać o różnych "ciekawostkach" dotyczących zmian na Ziemi, ale również zmian w kosmosie. Praca w NASA czy innych ośrodkach odkrywających tego typu lub podobne zjawiska musi być naprawdę ekscytująca :)
  ~Artur /2017-07-12 21:36
 • Antarktyda, Arktyka i Antarktyka
  @Wojtek: Jest poprawnie. Obszary polarne: Półkula Południowa - Antarktyka, Półkula Północna - Arktyka. Antarktyda to kontynent.
  ~NoName /2017-07-12 18:43
 • A czy to nie ANTARKTYDA ?
  Arktyka ?
  ~Wojtek /2017-07-12 16:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...