Informacje
 • Ogromne odchylenia od normy. Syberia czerwoną plamą na mapie świata

  27-05-2020 20:44 Niecodzienna temperatura
  Za nami najgorętsza dekada w historii Foto: Shutterstock/noaa.gov | Video: NASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann

  Wiele wskazuje na to, że najbliższe lato na Syberii będzie wyjątkowo gorące. W ostatnich miesiącach w tym regionie było niebywale ciepło, co widać na mapach przygotowywanych przez Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA). Nawet za kołem podbiegunowym temperatura przekroczyła 25 stopni Celsjusza.

  W piątek 22 maja w syberyjskiej wsi Chatanga na półwyspie Tajmyr na północ od koła podbiegunowego, odnotowano temperaturę 25,4 stopnia Celsjusza. Zwykle maksymalna temperatura tego dnia wynosi tam 0 stopni. Dla porównania - najwyższa temperatura, jaką odnotowano tam 22 maja, wyniosła 12 st. C. W kolejnych dniach temperatura stopniowo spadła. W środę 27 maja odnotowano już maksymalnie 14 stopni.

  Rekordowe ciepło odnotowano w połowie maja również w mieście Surgut. Termometry pokazały tam 28 stopni Celsjusza. To 10 stopni więcej niż wynosi norma. - Fala upałów dotarła do nas z południowego zachodu, prawie z Iranu - mówił cytowany przez "Siberian Times" prof. Aleksiej Kozuchowski z Wydziału Geografii Siberian Federal University.

  Nadal ciepło, a nawet gorąco, jest jednak w dużej części Rosji. W kojarzącym się z zimnem Jakucku termometry pokazały w środę 27 stopni Celsjusza. Rekordowa wartość dla maja w tym miejscu to 31 stopni. Średnio jest to jednak w maju około 13 stopni.

  To nie przypadek

  Takie ciepło na Syberii w maju nie jest czymś, co wydarzyło się nagle. Utrzymuje się od kilku miesięcy. Widać to doskonale na światowych mapach z odchyleniem od normy średniej temperatury lądów i oceanów, które przygotowywane są przez Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA).

  To ekstremalne odchylenie zaznaczone jest karmazynową czerwienią. Z kwietniowej mapy wynika, że odchylenie od normy przekroczyło w tym regionie +5 stopni. Podobnie jest na mapach z poprzednich miesięcy.

   

  Niepokojące dane

  Według Roberta Rohde, należącego do pozarządowej organizacji Berkeley Earth, zajmującej się analizą zmian klimatu, w Rosji od stycznia do kwietnia 2020 średnia anomalia temperatury od średniej wieloletniej doszła do prawie 6 stopni.

  - To nie tylko nowa rekordowa anomalia dla Rosji, ale to największa anomalia od stycznia do kwietnia, jaką kiedykolwiek zaobserwowano dla średniej danego kraju - napisał Rohde na Twitterze.

  Zaczęło się wcześniej, niż zwykle

  Ciepło w tym regionie już teraz ma swoje negatywne konsekwencje dla ekosystemu arktycznego: duża liczba pożarów oraz niezwykle szybko malejąca pokrywa śnieżna i lodowa w rejonie Morza Karskiego. Są one na rekordowo niskim poziomie, a ich sezonowe topnienie rozpoczęło się ponad miesiąc wcześniej, niż to zwykle bywa.

  Zack Labe, absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, który bada zależności zmian klimatu w regionie Arktyki, zamieścił wpis na Twitterze z wykresem. Fioletowe linie oznaczają moment rozpoczęcia topnienia w roku 1980, a czerwone - w roku 2020.

  Ryzyko pożarów

  W tym roku pożary na Syberii rozpoczęły się szybko i niezwykle ekspansywnie. Rosyjscy urzędnicy spodziewają się, że tegoroczne lato może być najgorętsze w historii, a pożary mogą być niezwykle niszczycielskie. W ubiegłym roku spłonęło ponad 2,8 miliona hektarów terenów, a w tym roku już ponad 607 tysięcy hektarów.

  Poniższa mapa prezentuje pożary zaobserwowane w ciągu ostatnich 24 godzin:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...