Informacje

 • Ophelia i zamęt na Wyspach Brytyjskich:
  ofiary śmiertelne i zniszczenia

  18-10-2017 07:45

  Bill Clinton odwołał wizytę

  Ophelia przyniosła bardzo silny wiatr i ścianę deszczu w Szkocji, części Anglii oraz Irlandii. Żywioł spowodował śmierć trzech osób. Do wtorku w Irlandii były zamknięte wszystkie szkoły i urzędy publiczne.

  Ściana deszczu i bardzo silny wiatr pojawiły się we wtorek w Szkocji, północno-wschodniej Anglii oraz Irlandii.

  Irlandzkie służby meteorologiczne Met Eireann wydały wcześniej czerwone, najwyższe ostrzeżenie na terenie całej Irlandii, a brytyjski Met Office ogłosił drugi, pomarańczowy poziom alertu dla Zjednoczonego Królestwa.

  Jak poinformowały lokalne media we wtorek Ophelia spowodowała duże zakłócenia w ruchu lotniczym, odwołano ponad 180 lotów na lotnisku w Dublinie. Zamknięto lotnisko w Kerry na południowym zachodzie Irlandii. Statek handlowy, który przepływał przez Cork miał poważne problemy. Silny wiatr i intensywny deszcz spiętrzył bardzo wysokie fale. Lokalne władze określiły Ophelię, jako najsilniejszy huragan ostatniego półwiecza.

  Premier Irlandii Leo Varadkar apelował do mieszkańców wyspy o rozwagę i pozostanie w domach. Zadeklarował również, że wojsko pozostaje w najwyższej gotowości. Żołnierze zostali już wysłani do umacniania zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

  W niektórych regionach niebo zabarwiło się na kolor czerwony. Ophelia pociągnęła bowiem za sobą kurz i pył pochodzący z Sahary.


  Ofiary śmiertelne

  Do tej pory wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych na Wyspach, o wszystkich doniesiono w poniedziałek. W Ravensdale zginął mężczyzna, na którego samochód spadło drzewo.

  Inną ofiarą był mężczyzna, który w mieście Cahir próbował usunąć powalone drzewo. Zginął od obrażeń piłą mechaniczną.

  Z kolei nieopodal wsi Aglish w hrabstwie Waterford w południowo-wschodniej części kraju zginęła kobieta. Drzewo przygniotło jej samochód. W tym samym wypadku została ranna jedna osoba.

  Straty

  W wyniku dotychczasowej obecności Ophelii nad Wyspami Brytyjskimi strażacy otrzymali wiele zgłoszeń dotyczących zerwanych dachów, powalonych konarów drzew i zerwanych linii energetycznych.

  Żywioł przeszedł przez Irlandię i północne regiony Wielkiej Brytanii z prędkością 190 kilometrów na godzinę. Huragan przewraca 30-metrowe drzewa i zrywa linie energetyczne. Wszystkie szkoły w Republice Irlandii i Irlandii Północnej zostały zamknięte do wtorku. W samej tylko Irlandii Północnej bez prądu pozostaje ponad 21 tys. gospodarstw domowych. Brytyjski resort edukacji zalecił, by szkoły na terenie Irlandii Północnej pozostały we wtorek zamknięte.

  Irlandia zwróciła się o pomoc do Irlandii Północnej i reszty Zjednoczonego Królestwa w przywracaniu dostaw energii elektrycznej. Jednak powrót do normalnego stanu może zająć jeszcze kilka dni.

  We wtorek w Walii zostały zamknięte drogi i linie kolejowe, wiatr osiągnął tam prędkość 144 kilometrów na godzinę.

  Były prezydent USA Bill Clinton, który w poniedziałek miał odwiedzić Irlandię Północną, odłożył swą podróż z powodu poważnych ostrzeżeń pogodowych.

  Trudna sytuacja panowała również w Walii. Do poniedziałkowego wieczora doszło do 60 wypadków samochodowych i stłuczek. Warunki na drogach miejscami były utrudnione przez pył i piach, który unosił się w powietrzu. To wydarzyło się między innymi w miastach nadbrzeżnych, jak Swansea.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ksawery
  U nas w południowej Wielkopolsce Ksawery wyrządził podobne szkody. Krotoszyński park znowu (zniszczony w lipcu 2009) oberwał, w lasach leżą setki powalonych drzew, a całe okoliczne wsie były bez prądu. Zerwało kilkanaście dachów, a kilkadziesiąt uszkodziło. Do rannych długo nie można było dotrzeć. Poważnie ucierpiał min. strażak który pomagał ekipie pogotowia dotrzeć do poszkodowanych. Długo tej nocy nie zapomnę.
  ~Przybylak /2017-10-18 11:55
 • nieszczęscia...
  tak sie dzieje w rejonach gdzie się odchodzi od wiary.....
  ~Stasiek /2017-10-17 13:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni Polska znalazła się w silnym strumieniu ciepła, które płynie do nas...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu znad południowej Norwegii, tylko na południu kraju po...