Informacje
 • Osa żądląca węża jedzącego węża.
  Niecodzienna walka w różach

  23-10-2019 12:23 Niesamowite nagranie
  Anakonda w wiedeńskim zoo Foto: Evangeline Cummings | Video: ENEX

  Nie codziennie można zobaczyć w swoim ogrodzie martwego węża, jedzonego właśnie przez innego. W akcji bierze też udział pokaźna osa, która żądli posilającego się gada. Tę niezwykłą historię udało się nawet uwiecznić na filmie.

  Mieszkająca w Gainesville na Florydzie Evangeline Cummings była świadkiem niecodziennej sceny, która rozegrała się na jej posesji.

  Drapieżne trio

  Z gałęzi krzaku róży zwisał martwy wąż zbożowy, którego ciałem postanowił posilić się wąż koralowy. W momencie, gdy zabierał się do jedzenia, został zaatakowany przez osę z rodzaju Vespula, która zaczęła go zajadle kąsać. Użądlenia były na tyle dotkliwe, że gad musiał przerwać posiłek i poruszać korpusem we wszystkie strony, żeby pozbyć się natrętnego owada.

  - Na początku zrobiłam zdjęcie martwego węża. Jednak gdy uważniej się przyjrzałam, zobaczyłam węża koralowego - relacjonowała Evangeline Cummings w rozmowie z portalem ScienceAlert. Później - ku zaskoczeniu kobiety - do węży dołączyła Vespula.

  Cummings nagrała całe zdarzenie i umieściła na Twitterze, prosząc jednocześnie internautów o pomoc w "zrozumieniu" tego, co przed chwilą zobaczyła.


  Niezwykłe z wielu powodów

  Herpetolodzy, czyli specjaliści od gadów, którzy widzieli nagranie, potwierdzili, że wąż koralowy żywi się innymi wężami. Jest jednak bardzo rzadki i częściej można spotkać go pod ziemią niż w przydomowym ogródku. Na dodatek gady te sporadycznie wspinają się na cokolwiek.

  Internauci postanowili odnieść się również do nietypowego zachowania osy Vespula.

  - Auć! Nawet jadowite węże nie lubią ukąszeń os Vespula - skomentowała herpetolog Natalie Claunch z Uniwersytetu Florydy. Jej zdaniem powodem, dla którego wąż koralowy zdecydował się na nietypową dla siebie wspinaczkę, było łatwe do zdobycia jedzenie. Osa również miała ochotę na mięso martwego grzechotnika, dlatego podjęła walkę.

  Wąż się nie poddał

  Evangeline Cummings poinformowała później, że po taktycznym odwrocie wąż koralowy ponowił próbę skonsumowania grzechotnika. Tym razem jednak dla własnego bezpieczeństwa postanowił dosięgnąć posiłku, pozostając na ziemi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • No to wąż zbożowy czy grzechotnik??
  To są dwa różne gatunki...
  erre /2019-10-23 14:43
 • Jak w Polsce u rzeznika
  za Komuny.
  rajstopak /2019-10-23 13:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...