Informacje
 • Osiem tysięcy ofiar. Filipiny opłakują bliskich rok po przejściu tajfunu Hayian

  08-11-2014 06:30 Na skutek przejścia niszczycielskiego żywiołu w listopadzie 2013 roku zginęło 8 tys. osób

  8 listopada, to szczególny dzień dla mieszkańców Filipin. Rok po przejściu tajfunu Haiyan wzięli udział w przemarszu, upamiętniającym tysiące jego ofiar. Na koniec Filipińczycy zebrali się na cmentarzu, by pomodlić się nad grobami bliskich.

  W sobotę, z okazji pierwszej rocznicy uderzenia w ląd tajfunu Haiyan, tysiące Filipińczyków, niosących białe balony, przeszło przez Tacloban w centralnej części Filipin.

  Rocznica przejścia tajfunu Haiyan

  Mieszkańcy prowincji Leyte i Samar wcześnie rano wyruszyli na obchody, podczas których skandowane były modlitwy. Filipińczycy maszerowali po odbudowywanych ulicach Tacloban, gdzie w 2013 roku zginęło ponad 2 tys. osób. Ocaleni, ubrani w białe koszule, nieśli balony w tym samym kolorze na znak jedności z ofiarami żywiołu.

  - To jest pierwsza rocznica. Robimy to po to, żeby następne pokolenia pamiętały, jak bardzo potężny był to tajfun - powiedział burmistrz Tacloban Alfred Romualdes.

  Ochrona przed tajfunami

  W Filipiny uderza średnio 20 tajfunów rocznie. Rząd planuje budowę struktur, które ochronią mieszkańców przed cyklonami. W planach jest również przesiedlenie ludności, która mieszka na zagrożonych przez tajfuny terenach. 

  Prezydent Filipin Benigno Aquino kilka tygodni temu zatwierdził sześcioletni plan odbudowy mieszkań, budynków użyteczności publicznej oraz infrastruktury drogowej, których koszt wynosić będzie 374 mld dolarów. Dotychczas zbudowano jedynie 450 domów dla poszkodowanych rodzi.

  Haiyan narodził się 3 listopada 2013 roku

  Żywioł narodził się 3 listopada 2013 roku na Oceanie Spokojnym na południowy zachód od mikronezyjskiej wyspo Pophnei.

  6 listopada przemienił się w huragan piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Był to jeden z najsilniejszych cyklonów w historii, wiatr wiał z prędkością dochodzącą do 320 km/h, a w porywach dochodzącą do 376 km/h.

  Żywioł ten został odnotowany w historii meteorologii jako najsilniejszy cyklon, który kiedykolwiek uderzył w ląd. 8 listopada Haiyan wdarł się na Archipelag Filipiński, pustosząc na początek miasto Tacloban, na wyspie Leyte. Całą noc tajfun sunął przez środkowe Filipiny, niszcząc wszystko co spotkał na drodze. Fale na wybrzeżu Filipin miały po 15 m wysokości. Haiyan, po wkroczeniu na wody oceanu, osłabł. 10 listopada stał się huraganem 1 kategorii. 11 listopada, po wejściu na kontynent azjatycki, zaczął zanikać. W sumie Haiyan zabił około 8 tysięcy osób.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...